Zwolnieni za remont
Zwolnienie z podatku od nieruchomości, sięgające 50 proc. kosztów remontu elewacji, właścicielom kamienic przy śródmiejskim deptaku w Kielcach, proponuje zarząd miasta. Ulgi mogą być rozłożone nawet na pięć lat - poinformował wiceprezydent Kielc Czesław Gruszewski.
Ulica Sienkiewicza w Kielcach ma zyskać reprezentacyjny, estetyczny wygląd. Zakończona w zeszłym roku jej rewitalizacja, która objęła wymianę podziemnej infrastruktury, ułożenie granitowej nawierzchni, zainstalowanie stylowego oświetlania i posadzenie drzewek, kosztowała 28 milionów złotych.
- Chodzi o to, by teraz nabrała odpowiedniego wyglądu zabudowa wzdłuż trotuaru - wyjaśnił na konferencji prasowej wiceprezydent miasta.
Jak ocenił, spośród 88 budynków mieszkalnych, stojących przy popularnej wśród kielczan "Sienkiewce", tylko 28 jest w dobrym stanie technicznym i estetycznym. 42 inne kamienice wymagają remontu w ograniczonym zakresie (wymiana, okien, uzupełnienie tynku, pomalowanie frontonu), a pozostałych 18 budynków nadaje się do generalnego remontu lub do wyburzenia.
Gruszewski zapowiedział, że w pierwszej kolejności poprawią swój wygląd siedziby: BGŻ, banku PKO BP i byłej spółki BICK SA. - Na miejscu domu towarowego "Katarzyna" stanie nowoczesna galeria handlowa z segmentem usług i lokalami mieszkalnymi, a kilka innych obiektów zostanie wystawionych na sprzedaż - dodał wiceprezydent.
Ulica Sienkiewicza to główna arteria Kielc, wytyczona w latach 20. XIX wieku, łącząca w sobie charakter zabytkowy ze współczesnym centrum handlowym. Ma długość około 1270 metrów i ciągnie się od dworca kolejowego przy placu Niepodległości do pl. Moniuszki.