7 przypadków, gdy nie przysługuje ulga na dziecko. Oni nic nie odliczą

Ulga prorodzinna jest jedną z najczęściej wybieranych ulg podatkowych. Rozlicza się ją poprzez dołączenie do deklaracji PIT-36 lub PIT-37 załącznika PIT/0. Nie każdy rodzic ma prawo do skorzystania z tej ulgi: dowiedz się, kiedy nie możesz liczyć na zwrot podatku.

Ulga na dziecko: na czym to polega?

Ulgą na dziecko czy też ulgą prorodzinną nazywa się możliwość odliczenia od podatku ustalonej odgórnie kwoty za każde dziecko, w ramach rocznego rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

W zeznaniu za rok podatkowy 2023 można w sumie odliczyć kwoty:

●     jedno dziecko: 1.112,04 zł,

●     dwoje dzieci: 2.224,08 zł (2 x 1.112,04),

●     troje dzieci: 4.224,12 zł (2.224,08 + 2.000,04),

●     czworo dzieci: 6.924,12 zł (2.224,08 + 2.000,04 + 2.700,00).

Z ulgi mogą skorzystać zarówno rodzice, jak i rodziny zastępcze oraz opiekunowie prawni. Ulga dotyczy osób, które opiekowały się dzieckiem małoletnim, ale również pełnoletnim. W tym drugim przypadku dziecko musi być w trakcie nauki do 25 roku życia lub otrzymywać rentę socjalną lub dodatek pielęgnacyjny (wtedy wiek nie ma znaczenia).

Ulga na pierwsze dziecko przysługuje również wyłącznie osobom, które spełniają kryterium dochodowe 112 000 złotych brutto - jest to suma dochodów w małżeństwie. Przy dwójce i większej liczbie dzieci, kryterium dochodowe nie obowiązuje.

Reklama

Kiedy nie możesz skorzystać z ulgi na dzieci?

Jeśli chcesz rozliczyć ulgę na dziecko w swoim zeznaniu podatkowym za 2023 rok, upewnij się, że na pewno możesz to zrobić. Ulga nie przysługuje Ci, jeśli:

● Twoje dochody pochodzą wyłącznie z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej bądź działów specjalnych produkcji rolnej i są opodatkowane 19 procentowym podatkiem liniowym

● Twoje dochody pochodzą wyłącznie z działalności objętej zryczałtowanym podatkiem dochodowym (ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową)

● Twoje dziecko zarobiło w poprzednim roku podatkowym powyżej 16 061,28 zł brutto

● Nie pozostawałeś w związku małżeńskim przez cały rok i zarobiłeś ponad 56 000 złotych brutto w przypadku jednego dziecka

● Przekraczasz 112 000 dochodu będąc samotnie wychowującym rodzicem albo w małżeństwie

● Twoje dziecko zostało umieszczone w placówce zapewniającej opiekę na mocy orzeczenia sądu

● Twoje dziecko zawarło związek małżeński.

Pamiętaj, że nawet jeśli powyższe kwestie nie dotyczą i możesz odliczyć ulgę, zwrot z podatku dostaniesz wyłącznie, jeśli złożysz swoją deklarację z uwzględnieniem roszczenia o ulgę w terminie. W roku 2024 jest to maksymalnie 30 kwietnia.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | ulgi podatkowe | rozliczenie podatków | ulga prorodzinna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »