Reklama

Akcyza na alkohol, papierosy, wino i piwo ma rosnąć po 5-10 proc. rocznie do 2027 r.

Stawki akcyzy m.in. na alkohol etylowy, piwo, wino mają wzrosnąć o 10 proc. w 2022 r. W kolejnych latach stawki mają rosnąć o następne 5 proc. rocznie (do 2027 r.) - planuje resort finansów. Ministerstwo chce też podwyżki minimalnej stawki akcyzy na papierosy w 2022 r. oraz stawek akcyzy na papierosy i tytoń (co roku o 10 proc. w latach 2023-27) - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

Na całej operacji budżet w ciągu 5 lat ma zyskać 11 mld zł, a w ciągu 10 lat aż 103 mld zł.

Jak tłumaczy resort finansów, "inicjatywa związana jest z potrzebą przygotowania się na podwyżkę minimum UE dla wyrobów tytoniowych oraz wprowadzenia na poziomie UE opodatkowania dla wyrobów nowatorskich".

"Ceny detaliczne napojów alkoholowych w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. Zmiana ma pozytywnie wpłynąć na politykę prozdrowotną i ograniczyć negatywne skutki palenia tytoniu oraz spożywania napojów alkoholowych" - napisano.

Reklama

Ostatnia zmiana stawek akcyzy na ww. wyroby miała miejsce 1 stycznia 2020 r. i wynosiła 10 proc.

- Dalsze podwyżki podatków będą skutkować zmniejszaniem wpływów (budżetowych - red.) ‒ mówił "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Jego zdaniem, taka polityka rodzi niebezpieczeństwo odpływu klientów do szarej strefy.Przedstawiciele branży browarniczej podkreślają z kolei znaczenie trudnej sytuacji rynkowej i konieczność uwzględniania spadków sprzedaży.  ‒ Mowa o wzroście cen produkcji w związku z podwyżkami surowców, co już powoduje wzrost cen ‒ zaznaczał w rozmowie z DGP Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego.

Proponowana zmiana spowoduje:

- podwyższenie stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry i wyroby pośrednie o: 10 proc. w 2022 r. i co roku o 5 proc. w latach 2023-2027;

- podwyższenie od 2022 r. minimalnej stawki akcyzy na papierosy do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów;

- wprowadzenie od 2022 r. minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia;

- podwyższenie stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100 proc. od 1 stycznia 2022 r. i co roku o 10 proc. w latach 2023-2027;

- podwyższenie stawek akcyzy na papierosy i tytoń do palenia poprzez podniesienie stawki kwotowej co roku o 10 proc. w latach 2023-2027.

Z podwyżki stawek akcyzy wyłączono cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc. (wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu). Jak tłumaczy resort finansów, chodzi o rozwój tego rynku i wspieranie produkcji sadowniczej.

"Wyłączenie obejmuje także akcyzę na płyny do papierosów elektronicznych i cygara i cygaretki, na które już obecnie stawki są relatywnie wysokie (w stosunku do innych wyrobów tytoniowych)" - tłumaczy resort finansów.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kw. 2021 r.

***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »