Akcyza na alkohol, papierosy, wino i piwo ma rosnąć po 5-10 proc. rocznie do 2027 r.
Stawki akcyzy m.in. na alkohol etylowy, piwo, wino mają wzrosnąć o 10 proc. w 2022 r. W kolejnych latach stawki mają rosnąć o następne 5 proc. rocznie (do 2027 r.) - planuje resort finansów. Ministerstwo chce też podwyżki minimalnej stawki akcyzy na papierosy w 2022 r. oraz stawek akcyzy na papierosy i tytoń (co roku o 10 proc. w latach 2023-27) - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.
Na całej operacji budżet w ciągu 5 lat ma zyskać 11 mld zł, a w ciągu 10 lat aż 103 mld zł.
Jak tłumaczy resort finansów, "inicjatywa związana jest z potrzebą przygotowania się na podwyżkę minimum UE dla wyrobów tytoniowych oraz wprowadzenia na poziomie UE opodatkowania dla wyrobów nowatorskich".
"Ceny detaliczne napojów alkoholowych w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. Zmiana ma pozytywnie wpłynąć na politykę prozdrowotną i ograniczyć negatywne skutki palenia tytoniu oraz spożywania napojów alkoholowych" - napisano.
Ostatnia zmiana stawek akcyzy na ww. wyroby miała miejsce 1 stycznia 2020 r. i wynosiła 10 proc.
- Dalsze podwyżki podatków będą skutkować zmniejszaniem wpływów (budżetowych - red.) ‒ mówił "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Jego zdaniem, taka polityka rodzi niebezpieczeństwo odpływu klientów do szarej strefy.