Reklama

Będą duże zmiany w obsłudze podatników przez urzędy skarbowe

Od 2016 r. w urzędzie skarbowym będzie można nie tylko rozliczyć podatki oraz otrzymać konieczne zaświadczenia, ale także zarejestrować firmę i złożyć dokumenty do ZUS - wynika z projektu ustawy o administracji podatkowej. Przedsiębiorcy prowadzący działalność krócej niż 18 miesięcy do pomocy dostaną asystenta. To oznacza, że urzędy skarbowe w całym kraju czekają duże zmiany - wynika z analizy Tax Care.

Resort finansów opublikował projekt ustawy o Administracji Podatkowej, która po uchwaleniu zastąpi obecnie obowiązujące przepisy o urzędach i izbach skarbowych. Jej wejście w życie ma wiązać się ze sporymi udogodnieniami dla podatników.

Centrum obsługi w każdym urzędzie

Reklama

Projektowana ustawa powołuje Administrację Podatkową, w skład której wejdą obecni pracownicy urzędów i izb skarbowych oraz osoby pracujące w Biurze Informacji Podatkowej. Jednym z zadań Administracji Podatkowej będzie "zapewnienie obsługi i wsparcia podatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych, w tym poprzez centrum obsługi, asystenta podatnika oraz za pomocą środków komunikacji elektronicznej".

Zgodnie z planami resortu finansów, w każdym urzędzie skarbowym powstanie centrum obsługi. Jego podstawowym zadaniem będzie oczywiście obsługa podatników, a więc przyjmowanie deklaracji i podań, wydawanie zaświadczeń oraz udzielanie wyjaśnień w zakresie prawa podatkowego. Ale na tym zadania centrów obsługi się nie kończą. Resort finansów chce, aby można było w nim zarejestrować działalność gospodarczą oraz złożyć dokumenty, potrzebne do zgłoszenia do ZUS czy rozliczeń z Zakładem.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Do urzędu skarbowego będzie można także pójść w sprawie rozliczeń akcyzowych oraz płatności związanych z tym podatkiem. Wszystkie dokumenty oraz wpłaty zostaną następnie przekazane do właściwych urzędów celnych.

Koniec rejonizacji

Obecnie urzędy skarbowe zajmują się wyłącznie obsługą podatników, którzy mieszkają lub prowadzą działalność na ich terenie. Dla podatników, zwłaszcza przebywających poza miejscem zamieszkania, oznacza to sporo problemów, bo po wszystkie zaświadczenia muszą kierować się do "swojego" urzędu skarbowego. Resort finansów chce z tym skończyć. Po wejściu w życie nowej ustawy każdy urząd skarbowy będzie musiał obsłużyć podatnika bez względu na miejsce jego zamieszkania.

To oznacza, że wszelkie zeznania czy deklaracje będzie można składać w urzędzie, do którego podatnikowi jest najbliżej. Dodatkowo będzie on mógł wydawać wszystkie konieczne zaświadczenia.

Asystent dla początkujących przedsiębiorców...

W urzędach skarbowych powstanie także nowa funkcja - asystenta podatnika. Zadaniem takich osób będzie pomaganie osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą lub przedsiębiorcom o krótkim stażu. Asystenci będą pomagać przy wyborze sposobu opodatkowania oraz przy wypełnianiu deklaracji i rozliczeniach, ale nawet przypominać przedsiębiorcom, że zbliża się czas płatności. Jak wynika z projektu, tacy urzędnicy nie tylko będą reagować na prośby kierowane do nich przez przedsiębiorcy, ale sami będą inicjować kontakt z prowadzącymi działalność gospodarczą, którzy są pod ich opieką.

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z pomocy asystenta, będą musieli złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie skarbowym. Wtedy, w ciągu 3 dni, naczelnik wyznaczy odpowiedniego urzędnika. Prawo do korzystania z jego pomocy będą miały tylko te osoby, które prowadzą działalność gospodarczą krócej niż 18 miesięcy.

... oraz dla innych podatników

W projekcie ustawy o Administracji Podatkowej minister finansów przewidział jednak możliwość rozszerzenia zakresu działalności asystentów podatnika. Po wydaniu odpowiedniego rozporządzenia z pomocy asystentów będą mogły skorzystać także inne niż przedsiębiorcy grupy osób.

Zgodnie z projektem, nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2016 r.

Marek Siudaj

Dowiedz się więcej na temat: urzedy | podatki | urząd skarbowy | była | urzad | 2016 r. | projektu | Ale | obsługa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »