Reklama

Brak odliczenia VAT od zakupu okularów korekcyjnych?

Zgodnie z najnowszymi interpretacjami organów podatkowych pracodawca nie odliczy podatku od towarów i usług od zakupu okularów korekcyjnych dla swoich pracowników. I to pomimo faktu, iż obowiązek zapewnienia okularów dla niektórych pracowników wynika z przepisów prawa.

W myśl §8 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe z dnia 1 grudnia 1998 r. (Dz. U. Nr 148, poz. 973) jednym z obowiązków pracodawcy wobec pracowników, którzy w przeważającej mierze wykonują swoje obowiązki służbowe przed komputerem jest zapewnienie okularów korygujących wzrok. Wymóg ten uzależniony jest od wyników badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, którą także zobowiązany jest zapewnić pracodawca. Podatnik powinien mieć więc możliwość odliczenia VAT od zakupu okularów korekcyjnych dla swoich pracowników. Takie też stanowisko przyjmowały początkowo organy podatkowe. Z czasem jednak uległo ono modyfikacji.

Reklama

W interpretacji indywidualnej z dnia 28.02.2012 r. sygn. IPTPP1/443-3/12-4/MW Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupu okularów korekcyjnych dla pracowników pod warunkiem jednak, że faktura będzie wystawiona na podatnika (a nie na pracownika) oraz do wysokości w jakiej podatnik faktycznie pokrył wydatki na okulary (przedsiębiorstwa w wewnętrznych regulaminach często określają maksymalne kwoty dofinansowania zakupu okularów).

Sytuacja zmieniła się wraz z odpowiedzią podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów (z upoważnienia ministra) z dnia 10 września 2013 r. na zapytanie nr 5036. Wyrażano tam stanowisko, że co do zasady zakupu okularów korekcyjnych dokonuje pracownik i to pracownik, a nie pracodawca, posiada prawo do rozporządzania okularami jako właściciel. W sytuacji gdy prawo do rozporządzania towarem (okularami) jak właściciel przysługuje pracownikowi, pracodawca nie ma prawa do odliczenia podatku związanego z nabyciem okularów korekcyjnych, które są wykorzystywane przez pracowników również podczas wykonywania obowiązków służbowych. Po tej odpowiedzi analogiczne stanowisko zaczęły przejmować organy podatkowe W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 lutego 2014 r., nr IPPP3/443-1068/13-4/Mkw stwierdzono, że w sytuacji, gdy prawo do rozporządzania towarem jak właściciel przysługuje pracownikowi, pracodawca nie ma prawa do odliczenia podatku związanego z nabyciem okularów korekcyjnych, które są wykorzystywane przez jego pracowników również podczas wykonywania obowiązków służbowych. Ponadto, bez znaczenia w tej sytuacji pozostaje kwestia czy pracodawca, który realizuje obowiązek wynikający z odrębnych przepisów prawa, finansuje w całości czy w części zakup okularów pracownikowi.

Czy aby na pewno taka argumentacja jest trafna? Przecież skoro wymóg zapewnienia okularów wynika z przepisów prawa powszechnie obowiązującego, to zakup takich okularów jest niewątpliwie związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Warunkuje on bowiem zgodne z prawem działanie danego przedsiębiorstwa. W konsekwencji, jeśli tylko podatnicy wykonują czynności opodatkowane, to zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 177, poz. 1054) powinni mieć prawo do odliczenia podatku naliczonego od faktur związanych z zakupem okularów korekcyjnych dla pracowników. Warunkiem powinno być tylko, aby konieczność używania w pracy okularów potwierdzona została podczas badań wstępnych lub okresowych danego pracownika.

Brak spójnej linii organów podatkowych może skutkować zaskarżeniem niekorzystnych interpretacji do sądów administracyjnych. Wydaje się, że dopiero tam kwestia odliczenia VAT od okularów mogłaby zostać rozstrzygnięta korzystnie dla podatników.

Jarosław Włoch, radca prawny, wicedyrektor w Departamencie Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie

Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »