Reklama

Co zrobić, gdy brakuje pieniędzy na opłacanie podatków?

Prowadzący własny biznes są zobowiązani do terminowego regulowania nie tylko należności z tytułu faktur od dostawców i podwykonawców, ale również płacenia podatków i ubezpieczenia. W przedsiębiorstwie mogą zdarzyć się rozmaite sytuacje, które zaburzą płynność finansową firmy i utrudnią wywiązanie się z zobowiązań finansowych.

Usterka maszyny produkcyjnej, wypadek samochodowy, który zniszczył istotny dla firmy pojazd lub inne niespodziewane zdarzenia wymagają zaangażowania finansowego przedsiębiorcy. Niestety mogą zaskoczyć prowadzącego interes i wywołać komplikacje przy regulowaniu płatności, takich jak, chociażby wynagrodzenia pracowników i podatki.

Prowadzący działalność gospodarczą są prawnie zobligowani do terminowego płacenia zobowiązań wobec urzędu skarbowego. Niestety opóźnienia płatności z tego tytułu niosą serię negatywnych dla biznesu konsekwencji w tym: odsetki, grzywny czy też kary pozbawienia wolności - komentuje Jerzy Dąbrowski, dyrektor generalny Bibby Financial Services w Polsce. Zdajemy sobie sprawę, że w "życiu" firmy zdarzają się rozmaite sytuacje, które mogą zaburzyć jej kondycję finansową, dlatego opracowaliśmy kilka wskazówek, jak znaleźć w przedsiębiorstwie środki na opłacenie zaległych należności - dodaje Dąbrowski.

Reklama

Oto trzy wskazówki, jak poprawić płynność finansową, która pozwoli na opłacenie zaległych należności:

1. Renegocjuj warunki umów

Jeżeli wskutek zdarzeń losowych obawiasz się, że nie dasz rady terminowo opłacić zobowiązań wobec partnerów biznesowych, spróbuj renegocjować terminy płatności z podwykonawcami i dostawcami, aby zyskać więcej czasu na regulacje opłat.

2. Odzyskaj zaległe płatności

W kryzysowej sytuacji dla biznesu, gdy brakuje pieniędzy na regulację bieżących zobowiązań, przedsiębiorcy często zastanawiają się nad skorzystaniem z kredytu lub pożyczki. Może się jednak okazać, że ta forma finansowania nie jest konieczna, ponieważ firma dysponuje sporym kapitałem "zamrożonym" w fakturach. Odzyskanie płatności z zaległych faktur, na które właściciel biznesu musiałby czekać kolejne miesiące, może być zastrzykiem gotówki, który zapewni firmie środki na opłacenie podatków.

3. Zapewnij firmie płynność finansową

Zachowanie odpowiedniej proporcji między regulacją płatności z faktur, a otrzymywaniem należności jest bardzo trudne, zwłaszcza z perspektywy firm z sektora MŚP. Jednak gwarantuje przedsiębiorstwu pewność, że wszystkie jego zobowiązania będą mogły być opłacone w terminie.

Narzędziem, które może zagwarantować przedsiębiorstwu płynność finansową, a tym samym także terminowo regulować zobowiązania, jest faktoring. Co ważne ta usługa finansowania wpływa nie tylko na usprawnienie przepływu należności przedsiębiorstwa, ale może również pomóc odzyskać pieniądze z przedawnionych faktur. Dzięki współpracy z firmą faktoringową przedsiębiorca, zyskuje do 90 proc. wartości z wystawionej faktury najpóźniej w ciągu 24 godzin. Z faktoringiem przedsiębiorcy minimalizują ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych w ich przedsiębiorstwie oraz zapewniają sobie sprawny dostęp do pieniędzy z faktur, dzięki temu nie muszą obawiać się, że nie będę mogli uregulować należności wobec np. US czy ZUS - komentuje Dąbrowski.

Opr. KM

Pobierz: program PIT 2017

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »