Reklama

Części wspólne budynków podlegają podatkowi na takich zasadach jak mieszkania

Osoba, która wkrótce po zakupie mieszkania dokonuje sprzedaży przynależnych części wspólnych, powinna zapłacić podatek od dochodu z transakcji. Chyba, że skorzysta z ulgi, związanej z wykorzystaniem wpływów na własne potrzeby mieszkaniowe.

Osoba, która wkrótce po zakupie mieszkania dokonuje sprzedaży przynależnych części wspólnych, powinna zapłacić podatek od dochodu z transakcji. Chyba, że skorzysta z ulgi, związanej z wykorzystaniem wpływów na własne potrzeby mieszkaniowe.

Zazwyczaj przy zakupie mieszkania nabywca otrzymuje także udziały w częściach wspólnych budynku, np. we wspólnych pomieszczeniach gospodarczych. Zdarza się, że te udziały są dość szybko sprzedawane, jeśli sąsiedzi się w tej sprawie dogadają.

Udział w pomieszczeniu gospodarczym na sprzedaż

Podatnik zakupił mieszkanie w 2013 r., a wraz z nim nabył 12,84 proc. udziałów w częściach wspólnych kamienicy. Wśród części wspólnych, do których udziały kupił, było pomieszczenie gospodarcze. Wkrótce po zakupie - wniosek o interpretację został złożony w roku ubiegłym - zdecydował się sprzedać swoje udziały w tym pomieszczeniu, podobnie jak i pozostali współwłaściciele.

Reklama

To, co interesowało sprzedawcę, dotyczyło opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziałów w tej części wspólnej. We wniosku stwierdził on, że ten przychód nie powinien podlegać opodatkowaniu, bo zamierza on uzyskaną kwotę (wraz z pozostałymi zbywcami) wydać na remont klatki schodowej, a więc innej części wspólnej.

Ustawa mówi o nieruchomości lub jej części

Izba Skarbowa w Łodzi w wykładni z 28 stycznia 2016 roku (sygnatura IPTPB2/4511-661/15-3/AKu) przyznała rację podatnikowi. Urzędnicy zwrócili uwagę, że art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym mówi, że do źródeł przychodów zalicza się m.in. odpłatne "zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości".

Oznacza to, że sprzedaż udziałów w części wspólnej nieruchomości pod względem podatkowym będzie traktowana jak sprzedaż domu czy działki. A więc jeśli dojdzie do zbycia przed upływem 5 lat od końca roku, w którym doszło do nabycia, wpływy będą podlegać opodatkowaniu.

Jednak skoro podlegają opodatkowaniu, to na mocy art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy podlegają także zwolnieniu, o ile w ciągu 2 lat od momentu zbycia środki zostaną wydane na tzw. własne potrzeby mieszkaniowe. Do tych potrzeb - to już art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d - zalicza się także "budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego".

Czyli podatnik nie musi płacić podatku od pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży części wspólnej pomieszczenia gospodarczego, jeśli w ciągu 2 lat wyda je na zaplanowany remont klatki schodowej.

Marek Siudaj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »