Do kiedy trzeba będzie złożyć PIT w 2024 roku? Niedługo zacznie się rozliczanie

Lepiej nie spóźniać się z rozliczeniami ze skarbówką. Niezapłacenie podatków lub niezłożenie danego druku na czas w najlepszym wypadku wiąże się z koniecznością złożenia tzw. czynnego żalu, zaś w najgorszym: z zapłaceniem niemałej kary. Do kiedy trzeba będzie rozliczyć PIT za 2023 rok?

Skarbówka w dwóch przypadkach rozliczy PIT z "automatu"

Na początek dobra wiadomość: żeby złożyć PIT-37 lub PIT-38 nie trzeba tak naprawdę podjąć żadnych działań. Urząd skarbowy wypełnia je samodzielnie za podatników, którzy powinni je zaakceptować przed 30 kwietnia. Jeśli jednak tego nie zrobią, US uzna je zaakceptowane i złożone wraz z upłynięciem ostatecznego terminu.

To rozwiązanie "dla leniwych" ma jednak pewne wady. Po pierwsze, skarbówka nie uwzględnia "z automatu" szeregu ulg, jakie mogą przysługiwać danemu podatnikowi. Są to m.in. ulga z tytułu dokonanych darowizn, ulga termomodernizacyjna, ulga rehabilitacyjna i ulga na internet. Aby móc z nich korzystać, należy wypełnić odpowiednie dokumenty samodzielnie. 

Reklama

Jeżeli chcemy rozliczyć się z małżonkiem, należy wcześniej podjąć odpowiednie działania, ponieważ US nie uwzględni tego w wypełnionym przez siebie PIT.

Kto musi pilnować terminów?

Wybranie odpowiedniego formularza PIT to podstawa prawidłowego rozliczenia się z fiskusem. Lista tych formularzy jest niezmienna od lat. Jakie rodzaje PIT wyróżniamy?

PIT-37: To zdecydowanie najczęściej wypełniany dokument podatkowy PIT. Dotyczy on wszystkich osób, które uzyskały dochód wyłącznie poprzez płatników (zarówno w przypadku umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych). Każda osoba, której zaliczki na podatek dochodowy były wpłacane przez pracodawcę lub zleceniodawcę, jest zobowiązana do wypełnienia PIT-37.

PIT-38: Formularz PIT-38 powinien zostać wypełniony przez podatnika, który uzyskał dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziału w spółkach lub pochodnych instrumentów finansowych.

PIT-39: Ten formularz jest przeznaczony dla osób, które osiągnęły dochód ze sprzedaży nieruchomości lub z realizacji praw związanych z nieruchomościami. W przypadku nabycia nieruchomości poprzez spadek lub darowiznę, konieczne jest rozróżnienie podatku dochodowego od podatku od spadków i darowizn.

PIT-36: Formularz PIT-36 jest składany przez podatników, którzy samodzielnie opłacali zaliczki na podatek dochodowy. Najczęściej to osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Warto jednak podkreślić, że lista podmiotów zobowiązanych do wypełnienia tej deklaracji może obejmować znacznie większe grono podatników. PIT-36 składają także osoby pracujące za granicą lub wynajmujące nieruchomość, a także podatnicy, którzy rozliczają straty z poprzednich lat. Osoby, które rozliczają dochody małoletnich w ramach własnego rozliczenia dochodów lub odliczają podatek minimalny od posiadanych środków trwałych, również muszą wypełnić ten formularz.

PIT-36L: Ten formularz jest wypełniany przez przedsiębiorców rozliczających podatek liniowy.

PIT-28: Podatnicy rozliczający dochód na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wypełniają formularz PIT-28. Dotyczy to zarówno osób rozliczających ryczałtem wynajem prywatnych nieruchomości i umów pokrewnych, jak i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą oraz wspólników spółek cywilnych i jawnych.

PIT-16A: Ta deklaracja obejmuje osoby rozliczające się według karty podatkowej.

Z tej długiej listy jedynie podatnicy rozliczający się w oparciu o PIT-37 i PIT-38 mogą liczyć na pomoc fiskusa w wypełnieniu zeznania. Reszta jest obarczona koniecznością pilnowania terminów. A te różnią się od siebie w zależności od typu deklaracji.

Do 30 kwietnia 2024 roku należy rozliczyć PIT 28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 oraz PIT-38, PIT-39.

Z kolei zeznania podatkowe PIT-16 lub PIT-16A muszą zostać rozliczone do 28 lutego 2024 roku.

Co się stanie, jeśli nie złożę PIT na czas?

Jeśli rozliczasz się w oparciu o PIT-37 lub PIT-38 - w zdecydowanej większości przypadków nic. Ewentualnie stracisz możliwość uzyskania zwrotu podatku za wydatki poniesione w danym roku podatkowym, które by uprawniały cię do ulgi.

W pozostałych przypadkach konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Jeśli do kilku dni po upływie terminu na złożenie PIT do urzędu skarbowego nie prześlesz rozliczenia oraz nie złożysz jednocześnie tzw. czynnego żalu, uznaje się, że popełniłeś czyn zabroniony. A to skutkuje nałożeniem kary finansowej, która może być dotkliwa.

Jeśli kwota podatku do zapłaty nie przekracza pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia, to zaniechanie w kwestii PIT uznawane jest za wykroczenie skarbowe i jest obarczone karą grzywny od 185 zł do 37 tysięcy złotych.

Jeśli kwota podatku przekracza 17 tysięcy 450 złotych, to podatnik może zostać powołany do odpowiadania za przestępstwo skarbowe.

Reasumując, zdecydowanie nie opłaca się zwlekać z przesłaniem rozliczenia fiskusowi. Najlepiej tę kwestie zamknąć najwcześniej jak to możliwe i cieszyć się spokojem.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | PIT | rozliczenie podatków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »