Duża ulga dla powodzian
Osoby, które ucierpiały w wyniku powodzi, jeżeli otrzymają pomoc finansową, nie zapłacą od tych świadczeń podatku dochodowego. Ponadto, Izba Skarbowa w Krakowie zwróciła się do podległych jej urzędów o podejście ze zrozumieniem do podatników, którzy w związku z zaistniałymi okolicznościami, nie mają możliwości wywiązania się z ustawowych obowiązków.
Zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym są świadczenia otrzymane z tytułu pomocy materialnej finansowanej ze środków budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego w związku z zaistniałym zdarzeniem losowym. Wyłączeniu z opodatkowania podlega cała wartość udzielonego jednorazowo świadczenia.
Ponadto, w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych również zapomogi otrzymane (np. od zakładu pracy, bądź związków zawodowych) zwolnione są z podatku. W tym przypadku, ze zwolnienia będą korzystały świadczenia do wysokości nieprzekraczającej kwoty 2 280 zł w roku podatkowym.
Kolejnym rodzajem pomocy finansowej, od której osoba poszkodowana nie będzie płacić podatku dochodowego jest pomoc materialna otrzymana od zakładu pracy na skutek katastrofy naturalnej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej. W/w ustawa definiuje katastrofę naturalną, jako zdarzenie związane z działaniem sił natury, podając przykłady takich działań, wśród, których wymienione są intensywne opady i powodzie. W tym przypadku, zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do dochodów uzyskanych do końca 2010 roku i odnosi się do świadczeń materialnych w wysokości nieprzekraczającej kwoty 6 000 zł w ciągu roku podatkowego.
W związku z powodzią i zaistniałymi przez to okolicznościami utrudniającymi lub uniemożliwiającymi podatnikom wywiązanie się z ustawowych obowiązków, dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie poprosił podległe urzędy skarbowe województwa małopolskiego o podejście do sytuacji podatników ze zrozumieniem (indywidualne podejście) i umożliwienie im w najmniej uciążliwy sposób spełnienia ustawowych obowiązków.
I tak dla przykładu, podatnik, który na skutek powodzi nie miał możliwości złożyć deklaracji w ustawowym terminie, powinien to uczynić jak najszybciej po ustaniu przeszkody, dołączając jednocześnie pismo wyjaśniające przyczynę niedochowania terminu. Osoby, które z uwagi na utrudnienia powodziowe nie są w stanie zapłacić w terminie zaliczki na podatek dochodowy mogą zawnioskować o przyznanie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych (odroczenie terminu płatności podatku, rozłożenie na raty, bądź umorzenie zaległości podatkowej wraz z odsetkami).
Jeżeli w wyniku powodzi utraciliśmy dokumenty (np. na skutek zalania wodą), będące podstawą sporządzania deklaracji, to należy o tym powiadomić urząd skarbowy i w późniejszym czasie odtworzyć dokumenty uzyskując np. duplikaty dokumentów od swoich kontrahentów.
Monika Sala- Szczypińska
Izba Skarbowa w Krakowie