Duży odzew sąsiadów na nasza ofertę kooperacji podatkowej
Polski system uszczelnienia kooperacji podatkowej spotka się z dużym odzewem wśród naszych sąsiadów. Według resortu finansów dwa kraje Czechy i Ukraina są zainteresowane jego wprowadzeniem.
Polska oferta kooperacji podatkowej spotkała się z dużym odzewem wśród naszych sąsiadów - ocenił wiceminister finansów Jan Sarnowski. Według niego Czechy i Ukraina zainteresowane są wprowadzonymi w Polsce rozwiązaniami uszczelniającymi system podatkowy.
Sarnowski rozmawiał w środę z wiceminister finansów Ukrainy Svitlaną Vorobei na temat współpracy i wymiany informacji w celu zwalczania przestępczości podatkowej - podał MF.
"Polska oferta kooperacji podatkowej spotkała się z dużym odzewem wśród naszych sąsiadów" - napisał na Twitterze wiceminister.
- Miesiąc temu podpisaliśmy deklarację ze Słowacja, w tym tygodniu odbyły się negocjacje z Ukrainą i Czechami. Oba kraje poszukują skutecznych sposobów na uszczelnienie systemu podatkowego i bardzo je zainteresowały wprowadzone w Polsce rozwiązania - poinformował Sarnowski.
Zaznaczył, że rozwiązania te w Polsce były bardzo skuteczne - dzięki nim w trzy lata zmniejszyliśmy lukę w VAT o połowę. "Teraz wspieramy naszych partnerów w ich dążeniu do osiągnięcia podobnych efektów" - dodał.
Środowe rozmowy były kolejnymi między przedstawicielami resortów finansów Polski i Ukrainy na temat współpracy i wymiany informacji w celu zwalczania przestępczości podatkowej. Pierwsze rozmowy odbyły się w czerwcu 2020 r.
Oba kraje zapowiedziały kontynuację współpracy w celu wymiany wiedzy, doświadczeń i technologii podatkowych. 1 lipca br. zorganizowano wideokonferencję z udziałem obu ministrów.
Według MF, aby walka z oszustami podatkowymi była skuteczna, potrzebna jest współpraca nie tylko w obrębie krajów UE, ale również tych spoza wspólnoty. MF deklaruje, że Polska, jako lider rozwiązań w zakresie uszczelniania systemu podatkowego, chce wspierać Ukrainę w walce z nieuczciwością podatkową.
Resort finansów ocenia, że wymiana informacji i współpraca są niezbędne do osiągnięcia coraz lepszych wyników i dalszego ograniczania luki VAT.
Ważne dla dalszego zwiększania efektywności administracji podatkowej, również w Polsce, jest zapewnienie jej szybkiego dostępu do danych na temat obrotu pomiędzy państwami.
"Dzięki wymianie informacji na temat obrotu między krajami, również tymi spoza UE, oraz transferowi technologii, służby skarbowe w Polsce i na Ukrainie będą działać szybciej i precyzyjniej.
Skorzystają na tym nie tylko finanse publiczne, ale również uczciwe płacący podatki przedsiębiorcy, którzy toczą nierówną walkę z oszustami podatkowymi" - uważa MF.
MF zapewnia, że konsekwentnie realizuje cel jakim jest współpraca międzynarodowa w walce z przestępczością podatkową. 15 czerwca 2020 r. minister finansów Tadeusz Kościński i wicepremier, minister finansów Słowacji Eduard Heger podpisali wspólną deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT.