Reklama

Dziewięć sposobów na obniżenie podatku

To już ostatni moment na roczne rozliczenie z fiskusem i jednocześnie ostatnia szansa, by zmniejszyć podatek. Które ulgi odliczymy od dochodu, a które od podatku? Tax Care podsumowuje, jakie wydatki można odliczyć, w jakiej kwocie i jakich dokumentów w związku z ulgami może zażądać fiskus.

Dzięki ulgom podatkowym możemy znacznie zmniejszyć swoje zobowiązania wobec fiskusa. Niestety, ulg nie jest zbyt wiele, do tego jeszcze tylko w tym roku możemy skorzystać z nieokrojonej ulgi na dzieci (w przypadku rozliczenia za dochody uzyskane w 2012 r. ulga będzie już znacznie mniej korzystna) oraz z ulgi internetowej, która w przyszłym roku zniknie z katalogu preferencji podatkowych.

Ulgi od dochodu lub od podatku

Reklama

Teraz podatnicy mają do dyspozycji ulgi, które pozwalają na odliczenia od dochodu (np. darowizny czy ulga internetowa) oraz ulgi, które umożliwiają odliczenia bezpośrednio od podatku (ulga na dzieci). Które z nich są korzystniejsze? Generalnie te drugie. W przypadku ulg od dochodu korzyść podatkowa polega na zmniejszeniu podstawy opodatkowania, co w praktyce oznacza, że jeśli uwzględniliśmy w rocznym zeznaniu PIT na przykład całą możliwą kwotę odliczenia wydatków na internet w wysokości 760 zł, to faktycznie nasz podatek będzie niższy z tego tytułu o 136,80 zł (przy opodatkowaniu stawką 18 proc.).

Z kolei w przypadku popularnej ulgi na dzieci, odliczanej od podatku, nasze zobowiązania wobec fiskusa zmniejszą się bezpośrednio o 1112,04 zł na każde dziecko (przy założeniu, że mamy prawo do maksymalnej kwoty odliczenia). W przypadku rodzin wielodzietnych może to oznaczać już kilkutysięczne oszczędności na podatku.

Więcej w załączniku

Agata Szymborska-Sutton

Załączniki

Dokument.doc
Dowiedz się więcej na temat: Tax Care S.A. | podatek | ulga podatkowa | obniżenie podatku | podatkach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »