Fiskus ma już sto milionów paragonów!
Trwająca od października 2015 r. akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów, która zachęca do brania i wydawania paragonów fiskalnych, cieszy się wielką popularnością wśród Polaków. W zamian za wspieranie uczciwej przedsiębiorczości uczestnicy loterii wygrywają samochody i inne wartościowe nagrody. Okrągłą sumę paragonów zarejestrowanych od początku loterii przekroczyliśmy pod koniec lipca, a liczba zgłoszeń wciąż rośnie.
Akcja od samego początku cieszy się powodzeniem u milionów naszych rodaków. Tylko w pierwszym miesiącu jej trwania, tj. w październiku 2015 r., zarejestrowali oni blisko 17 mln paragonów. Dzienny rekord - ok. 2,5 mln dowodów zakupu - padł 31 października. Najwięcej paragonów zarejestrowali natomiast uczestnicy z województwa mazowieckiego.
Główną nagrodą w Narodowej Loterii Paragonowej są samochody Opel Astra, losowane co miesiąc. Naszych uczestników nagradzamy też sprzętem elektronicznym - laptopami Lenovo i iPadami Air2. Co kwartał losujemy też Opla Insignię spośród paragonów pobranych i zarejestrowanych za usługi realizowane w wybranych branżach specjalnych. Największe zainteresowanie wśród nich wzbudziło dotychczas fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne (IV kwartał 2015 r.).
Do loterii można zgłosić każdy paragon fiskalny za towar lub usługę o wartości min. 10 zł brutto. Wystarczy mieć skończone 18 lat i zarejestrować swoje paragony w miesiącu zakupu. Paragony z wybranych branż ("specjalnych") zmieniają się co kwartał. Obecnie, do końca września, są to restauracje i inne placówki gastronomiczne oraz przygotowanie i podawanie napojów.
Loteria na Lecie z Radiem
Przez całe wakacje Narodowa Loteria Paragonowa towarzyszy Polakom na trasie koncertowej "Lata z Radiem" Polskiego Radia. W letnie weekendy odwiedzi łącznie 10 miast w całym kraju. Na uczestników czekają liczne atrakcje oraz możliwość rejestracji paragonów. Do tej pory gościliśmy w Solcu Kujawskim, Inowrocławiu, Miastku i Rabce Zdroju. Odwiedzimy jeszcze Kalisz (6.08.), Stegnę (7.08), Stalową Wolę (14.08), Augustów (20.08.), Grajewo (21.08) i Otwock (28.08).
.................................
Zdaniem ekspertów KPMG loteria paragonowa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem
Organizatorzy zwracają również uwagę na stale wysokie i stabilne zainteresowanie loteria i rejestrowaniem paragonów. Choć obecnie nie można jeszcze oszacować realnego wpływu loterii na zwiększenie wpływów podatkowych, w szczególności z tytułu podatku VAT.
Można odwołać się do przykładów krajów, które tego typu loterie już prowadziły. Przykłady te pokazują, ze dodatkowe przychody podatkowe w wyniku przeprowadzenia loterii wielokrotnie przewyższają koszty jej organizacji i przeprowadzenia.
Na Słowacji loteria organizowana jest od 2013 roku, a nagrody losowane są co dwa tygodnie.
Koszt nagród wyniósł w 2013 r. az 1 mln euro., a w całym 2013 roku do budżetu słowackiego wpłynęło o 512 mln USD więcej niz rok wcześniej Co ciekawe na Słowacji, która zamieszkuje 5 mln mieszkańców, zarejestrowano 85 mln paragonów (17 paragonów na mieszkańca). Znacznie zwiększyła się tez liczba skarg na przedsiębiorców niewydających paragonów.