Fiskus wykorzystał "opcję atomową" ponad 1000 razy. Firmy miały blokowane konta

Liczba przypadków, w których Urząd Skarbowy zablokował konto bankowe, wzrosła w skali roku. Fiskus dysponuje takim narzędziem w sytuacjach, w których podejrzewa przedsiębiorstwo o próbę wyłudzenia skarbowego. Jak wynika z informacji opisanych przez Business Insider Polska, taka "opcja atomowa" została użyta w 2023 r. ponad 1000 razy.

Z danych pozyskanych przez serwis od Ministerstwa Finansów wynika, że Krajowa Administracja Skarbowa w 2023 r. zdecydowała się na zablokowanie rachunku bankowego w 1188 przypadkach. Oznacza to wzrost o 50 względem 2022 roku. 

"Opcja atomowa" w rękach fiskusa. Firmy z dnia na dzień tracą dostęp do konta

Chodzi o zamrożenie konta bankowego z wykorzystaniem STIR, tj. Systemu Teleinformatycznego Krajowej Izby Rozliczeniowej. Takie narzędzie jest nazywane "opcją atomową" w rękach z fiskusa, ponieważ całkowicie blokuje korzystanie ze znajdujących się na rachunku środków. Natomiast urzędnicy używają jej, jeżeli mają podejrzenie o możliwym wyłudzeniu skarbowym. Wówczas zajęcie konta ma posłużyć zapobieganiu potencjalnym transferom pieniędzy, które mogą posłużyć jako dowód w sprawie.

Reklama

Taka blokada może dotyczyć jedynie przedsiębiorców, ponieważ w Ordynacji podatkowej to posiadacze kont firmowych są wyszczególnieni jako "podmiot kwalifikowany". A w tych przepisach brakuje za to wzmianki o osobach fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz o osobach nie prowadzących działalności zarobkowej na własny rachunek. 

Jednocześnie ze statystyk resortu finansów wynika, że wzrosła także liczba podmiotów, na które nałożono blokady. Jeszcze w 2022 r. było to 266 firm, natomiast już rok później grupa ta powiększyła się o kolejnych 49, tj. do 315.

Dodatkowo ministerstwo podkreśliło, że nie dysponuje jeszcze danymi od Generalnego Inspektoratu Informacji Finansowej. Ten organ również może zamrozić konto bankowe, ale w innej sytuacji. Chodzi o przypadki podejrzeń potencjalnego prania brudnych pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Jeszcze w 2022 r. takie narzędzie zostało wykorzystane na 392 kontach bankowych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »