Fiskus wytoczy działa i kasy online
Wpływy z podatków i składek w 2019 r. będą około 40 procent wyższe niż w 2015 - szacuje Ministerstwo Finansów. Według resortu, uszczelnienia podatkowego wymaga sektor handlu detalicznego. MF wyjaśnia, że receptą na to mają być kasy fiskalne online, będą one stosowane obligatoryjnie.
Senatorowie nie wnieśli w zeszłym tygodniu poprawek do noweli ustawy, której konsekwencją będzie wprowadzenie kas fiskalnych online.
Nowe przepisy mają pomóc ograniczyć szarą strefę. Kasy online będą m.in. przekazywać automatycznie dane do szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Nowe przepisy wprowadzą konieczność posiadania kas fiskalnych, które będą rejestrowały i przesyłały dane do centralnego systemu teleinformatycznego. Dane z kas rejestrujących będą stanowiły w praktyce elektroniczny obraz paragonów, na których nie podaje się żadnych informacji dotyczących konsumenta.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie prowadził Centralne Repozytorium Kas, do którego będą wprowadzane wszystkie dane z zawieranych transakcji przy użyciu kas online. Nie będzie miał on jednak informacji na temat konsumentów, nabywających dane towary lub usługi.
Kasy "starego" typu a jest ich czynnych 1,6 mln będą mogły być jednak stosowane jeszcze przez kilka lat, tzn. do momentu wygaśnięcia zezwoleń na ich użycie. W przypadku kasy z papierowym zapisem kopii do 31 sierpnia 2019, natomiast kasy z elektronicznym zapisem kopii do 31 grudnia 2022 r.
Od tych zasad będą jednak wyjątki
Ustawa przewiduje bowiem, że do 31 grudnia 2019 roku ze starych kas będą mogli korzystać: przedsiębiorcy - świadczący naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów; sprzedający benzynę, olej napędowy czy gaz przeznaczonego do napędu pojazdów.
Do 30 czerwca 2020 roku ze starych kas będą mogły korzystać: placówki gastronomiczne (w tym również te działające sezonowo); przedsiębiorcy oferujący usługi hotelarskie; sprzedający węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
Do końca grudnia 2020 roku kasy będą musieli wymienić podatnicy świadczący usługi: fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawnicze oraz usług związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.
Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od należnego podatku kwotę wydaną na zakup nowych kas rejestrujących w wysokości 90 proc. ceny jej zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.
Nowelę ustawy bez poprawek poparło 82 senatorów, jeden był przeciw. Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta.
PAP
................
Wiceminister Finansów Leszek Skiba zapowiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że wpływy podatkowe rosną szybciej niż gospodarka.
Według niego dochody z VAT-u, PIT-u, CIT-u i składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w 2019 roku będą o ponad 147 miliardów złotych wyższe niż w roku 2015.
Wiceminister szacuje, że wyłączając wpływ wzrostu gospodarczego, można stwierdzić, że uszczelnienie systemu podatkowego przyniesie w przyszłym roku około 50 miliardów złotych.
Według wiceministra Skiby uszczelnienia podatkowego wymaga jeszcze handel detaliczny i sektor usługowy, chodzi o ograniczenie sprzedaży nierejestrowanej. Przedstawiciel MF wyjaśnia, że receptą na to mają być kasy fiskalne online.
Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że w 2019 roku dochody podatkowe (bez składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych) sięgną około 360 miliardów złotych to około 20 miliardów więcej niż w przypadku szacunków na ten rok.
W ostatnim czasie tempo wzrostu gospodarczego i sprzedaży jest wyższe niż tempo wzrostu dochodów z VAT-u. Wiceminister Skiba tłumaczy, że może być to efekt większych odliczeń podatku i zwrotów.
IAR