Izby skarbowe korzystają z donosów

Jedni popełniają błędy przy rozliczeniu podatków, inni świadomie oszukują fiskusa. Jednak skala nieprawidłowości podatkowych w Polsce nie jest znana.

Rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Warszawie Mirosław Kucharczyk w rozmowie z IAR przyznał, że osoby fizyczne próbują oszukać fiskusa na różne sposoby. Część nie zgłasza dodatkowych dochodów z pracy. Inni nie informują o najmie nieruchomości. Niektórzy pracodawcy zatrudniają "na czarno" i unikają płacenia podatków.

Oszuści nie są jednak bezkarni. Zdaniem rozmówcy IAR, informacje o nieprawidłowościach prędzej czy później dotrą do skarbówki. Do urzędów i izb trafiają zarówno anonimowe listy jak i poczta elektroniczna. O nieprawidłowościach informujemy telefonicznie i osobiście.

Reklama

Dużą grupę stanowią też przedsiębiorcy, którzy informują o łamaniu prawa przez konkurentów. Chodzi głównie o wyłudzanie podatku VAT. Eksperci firmy doradczej PWC szacują, że tak zwana luka podatkowa czyli różnica między teoretycznymi a faktycznymi wpływami do budżetu, w 2012 roku, w przypadku VAT-u mogła wynieść od 36 do 58 miliardów złotych.

Oszustwa podatkowe przeważnie dotyczą VAT-u

Stosowanie zerowej stawki podatku VAT, zaniżanie dochodów lub wydatki, które nie maja w nich pokrycia mogą być sygnałem dla kontrolerów.. W tym roku grzywna za wykroczenie skarbowe może sięgnąć ponad 33 tysięcy, a za przestępstwo- ponad 16 milionów złotych.

Zastępca dyrektora Departamentu kontroli skarbowej w ministerstwie finansów Jacek Skonieczny przyznaje, że większość oszustw dotyczy podatku VAT. Takie działania są ukierunkowane na zaniżenie wartości podatku, który ma być odprowadzony bądź na wyłudzenie VAT-u. Jak dodaje Jacek Skonieczny, cechą charakterystyczną tych oszustw są fałszywe faktury lub deklaracje.

Kary za takie przewinienia uzależnione są od szkody, którą oszust wyrządza skarbowi państwa. 8 tysięcy 400 złotych to granica, powyżej której oszust popełnia przestępstwo, a nie wykroczenie.

Kara grzywny zależy od liczby stawek oraz jej wysokości. W tym roku jedna stawka dzienna wynosi od 56 do 22 tysięcy 400 złotych.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: donos | podatki | izba skarbowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »