Jak i komu przekazać 1 procent podatku w PIT za 2021 rok?

Każda osoba odprowadzająca podatek dochodowy może zdecydować o przekazaniu 1 procenta wybranej organizacji użytku publicznego. Ich lista jest bardzo długa. Pieniądze mogą trafić do wielu fundacji i stowarzyszeń oraz wspomóc potrzebujących. Jak przekazać 1 procent podatku? Czy potrzebny jest do tego dodatkowy druk? Czy jeden procent podatku można przekazać przez internet? Wyjaśniamy.

  • W czasie corocznego rozliczenia z urzędem skarbowym podatnik może zdecydować, czy chce pomniejszyć swój podatek dochodowy o 1 procent i komu go przekazać. 
  • Taka możliwość istnieje od 2004 roku na mocy ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. 

Kto może przekazać 1 procent podatku?

Przywilej ten mają osoby fizyczne opłacające podatki w Polsce - zarówno na zasadach ogólnych, jak i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych czy podatkiem liniowym. 1 procent podatku mogą przekazać również przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz osoby rozliczające się z małżonkiem.

Reklama

Nie jest to możliwe natomiast w przypadku podatników, za których deklaracje PIT składa pracodawca lub ZUS. Emeryci i renciści, rozliczający PIT-y za pośrednictwem ZUS-u mogą jednak przekazać 1 procent podatku, wypełniając samodzielnie specjalny druk PIT-OP. Termin jego złożenia w urzędzie skarbowym w 2022 roku mija 2 maja.

Komu można przekazać 1 procent podatku?

Lista pozarządowych organizacji pożytku publicznego (OPP) dostępna jest na stronie pozytek.ngo.pl. Każda z nich jest zweryfikowana - status OPP nadaje sąd - i posiada własny numer KRS. 

Organizacje są również zobligowane do corocznego zdawania raportów ze swojej działalności, mających na celu utrzymanie transparentności. Obecnie jest ich ponad 8 850.

1 procent podatku. Jak prawidłowo wypełnić druk?

Każdy podatnik może wybrać jedną organizację pożytku publicznego, której chce przekazać swój 1 procent podatku. Aby to zrobić, podczas rozliczenia PIT należy podać numer KRS przypisany do danej fundacji. 

Możliwe jest również zdecydowanie o celu szczegółowym przekazywanych środków. Oznacza to, że jeśli np., podatnik chce przekazać 1 procent podatku na rzecz fundacji finansującej leczenie dzieci, ma możliwość wyboru konkretnego podopiecznego. Konieczne jest wtedy wskazanie przypisanego mu subkonta.

Aby przekazać 1 procent podatku na rzecz OPP, nie trzeba wybierać żadnego dodatkowego druku. Wystarczy zaznaczyć swoją wolę na przypisanym do sposobu osiągania przychodu formularzu.

W przypadku najpopularniejszego druku PIT-37, są to pola 123 (nr KRS) oraz 124 (kwota). 1 procent wyliczany jest od całości podatku dochodowego (jest to wiece 1/100 przedstawionej w formularzu PIT kwoty) i zaokrąglany w dół do pełnych dziesiątek groszy.

1 procent podatku przez Internet

1 procent podatku mogą przekazać również osoby rozliczające PIT online. Wystarczy, że zaznaczą taką opcję w deklaracji. Wiele programów automatycznie wylicza i uzupełnia należną kwotę.

Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT  mogą liczyć na jeszcze większe ułatwienie. Logując się na swoje konto, muszą jedynie zaznaczyć opcję "chcę przekazać 1 procent podatku" i podać nr. KRS, a następnie wysłać PIT. Wszystkie wyliczenia następują automatycznie.

Należy jednak pamiętać, że przekazanie 1 procenta podatku możliwe jest jedynie w przypadku deklaracji złożonych w terminie.

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | rozliczenia PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »