Reklama

Jak płacić mniejsze podatki?

Wypełnienie PIT-a to przykry obowiązek przypominającym o tym, ile zarobionych przez nas pieniędzy musimy oddać państwu. Każdy z nas może jednak na podatkach zaoszczędzić - sprawdź, jak to zrobić!

Przy rozliczaniu się ze skarbówką warto być nie tylko skrupulatnym, ale także... sprytnym, bo to od nas zależy, jak dużą część swoich dochodów oddamy państwu. Do dyspozycji mamy bowiem szereg ulg podatkowych, dzięki którym większa ilość pieniędzy zostanie w naszej kieszeni.

Od dochodu lub od podatku

Tzw. ulgi podatkowe przyjmują dwie postaci. Jest to albo odliczenie od dochodu, dzięki któremu podatek obliczamy od niższej kwoty - są wśród nich np. darowizny lub wydatki na cele rehabilitacyjne. Istnieje także kilka ulg podatkowych, które pozwalają odliczyć daną kwotę od już naliczonego podatku (kwota podlega późniejszemu zwrotowi) - wśród ulg najpopularniejszą jest ta "na dzieci". Najprościej rozliczyć PIT za pomocą programu komputerowego, który podpowie nam, z jakich ulg możemy skorzystać.

Reklama

Zaoszczędzone miliony

Według raportu Ministerstwa Finansów, w ubiegłym roku odliczyliśmy od dochodu lub od podatku aż 6 440 054 tys. złotych. Z przysługujących ulg skorzystało niemal 7 milionów osób, co stanowi 26 % wszystkich podatników. Najwięcej zaoszczędziliśmy dzięki odliczeniom od podatku, tzw. uldze na dzieci. Kolejnymi największymi źródłami oszczędności były rozmaite odliczenia od dochodu.

Pięć największych źródeł oszczędności podatkowych:

1. Ulga na dzieci

W 2016 r. aż 4,5 miliona podatników korzystało z tzw. ulgi na dzieci. Przysługuje ona rodzicom, opiekunom prawnym i rodzinom zastępczym. Ulga na dzieci przysługuje co do zasady wszystkim rodzicom, natomiast w przypadku wychowywania tylko jednego niepełnoletniego dziecka (nie musi być jedynakiem, bo może mieć starsze rodzeństwo które już zarabia, samo się utrzymuje) - z ulgi mogą skorzystać tylko mniej zarabiający. Nawet gdy zarabiamy niewiele, mamy możliwość otrzymania zwrotu ze skarbówki z tego tytułu. W 2016 roku przeciętna kwota, którą zaoszczędził podatnik na uldze na dziecko wyniosła 1550 zł.

2. Ulga rehabilitacyjna

Skorzystało z niej w ubiegłym roku 2,5 miliona podatników. Z takiej ulgi skorzystać mogą osoby niepełnosprawne oraz osoby, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne. Odpisać od dochodu można m.in. wydatki na opłacenie przewodnika lub utrzymanie psa asystującego, koszty związane z adaptacją mieszkania, zakupem sprzętu rehabilitacyjnego, pobytem w uzdrowiskach, opłaceniem tłumacza migowego. Odliczyć można również wydatki na leki dla osoby niepełnosprawnej.

Maksymalna kwota ustawowa możliwa do odliczenia w ramach tej ulgi wynosi 2282 zł.

3. Darowizna

To kolejna z możliwości dokonania odliczenia od dochodu. W ubiegłym roku skorzystało z niej 400 tys. podatników. Średnia kwota oszczędności zależała od rodzaju darowizny. Krwiodawstwo to również rodzaj darowizny, który podlega możliwości odpisania od dochodu. Większość krwiodawców jednak o tym nie wie. Zaledwie 10% z nich korzysta z takiej możliwości. 211 zł - taką kwotę można odliczyć z tytułu darowizny na cele krwiodawstwa i 864 zł na cele organizacji pożytku publicznego i wolontariatu. Najwięcej można było zaoszczędzić dokonując darowizny na cele kultu religijnego - 1107 zł.

4. Wpłata na IKZE

IKZE Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Wpłaty na IKZE, dokonane w danym roku podatkowym, są odliczane od dochodu. To wciąż mało popularna ulga - w ubiegłym roku skorzystało z niej niecałe 100 tys. podatników. A szkoda, bo oszczędności z niej płynące mogą mieć niemały wpływ na grubość naszego portfela. W zeszłym roku wpłaty na IKZE pozwoliły zaoszczędzić średnio 3016 zł.

5. Ulga na internet

Z ulgi internetowej można skorzystać pod warunkiem opłacania wystawionego na siebie rachunku za korzystanie z Internetu. Ulga przysługuje jedynie przez dwa następujące po sobie lata. Mogą z niej skorzystać osoby, które odliczały ją po raz pierwszy, rozliczając PIT za 2015 rok, lub te, które nigdy wcześniej jej nie odliczały. Kwotę, którą wydaliśmy na internet, odlicza się od dochodu, w zeszłym roku było to średnio 535 zł.

Dzięki ulgom podatkowym Ty też możesz zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych! To tak, jakbyś dostał od państwa dodatkową miesięczną pensję. Brzmi zachęcająco? Pobierz program i rozlicz się już dziś!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »