Jak uwolnić się od tego VAT-u?

Operatorzy telekomunikacyjni bez entuzjazmu mówią o projekcie rozporządzenia, które ma zwolnić z VAT charytatywne sms-y. Organizacje dobroczynne i eksperci mają obawy, że nowe przepisy mogą zostać martwe. MF zapewnia, że weźmie pod uwagę opinie o projekcie.

Ponad tydzień temu premier Donald Tusk poinformował, że MF przygotowało projekt rozporządzenia, dzięki któremu osoby wysyłające dobroczynne sms-y nie będą musiały płacić od nich VAT-u. Wyjaśnił, że termin wejścia w życie rozporządzenia będzie zależał głównie od ustaleń między organizacjami pozarządowym i operatorami, którzy będą musieli przygotować się do zmiany przepisów.

Zgodnie z opublikowanym na stronie internetowej MF projektem, dobroczynne sms-y będą zwolnione z VAT, ale po spełnieniu kilku warunków. Przede wszystkim umowy zawierane z operatorami będą zobowiązywać ich do przekazywania organizacjom charytatywnym całej kwoty należnej z tytułu dobroczynnych sms-ów w ciągu 45 dni od zakończenia okresu, w którym powstał obowiązek podatkowy związany z usługą telekomunikacyjną. Zwolnienie miałoby dotyczyć tylko podmiotów mających formalny status organizacji pożytku publicznego.

Reklama

Agata Habel z biura prasowego Ery powiedziała PAP, że firma poinformowała resort finansów o swoich uwagach do projektu. "Jesteśmy odpowiedzialni społecznie i popieramy zwolnienie charytatywnych sms-ów z VAT. Rozwiązanie zaproponowane przez resort finansów powinno jednak uwzględniać uwarunkowania prawne i systemowe operatorów telekomunikacyjnych" - zwróciła uwagę Habel.

Dodała, że należy poszukać takich rozwiązań, które z jednej strony nie pozostaną martwe, a jednocześnie nie będą wymagać od operatorów całkowitej zmiany ich wewnętrznych systemów.

Habel poinformowała, że problem może dotyczyć np. osób korzystających z usługi pre-paid, którzy płacą VAT w momencie doładowania karty. "Byłoby niezwykle trudno ustalić, ile podatku związane jest z wysłanym charytatywnym sms-em" - powiedziała. "Mamy nadzieję, że wypracowane rozwiązanie będzie korzystne dla wszystkich stron, a przede wszystkim dla organizacji charytatywnych i ich podopiecznych" - dodała.

Z kolei Orange czeka na porozumienie między koalicją "SMS bez VAT" (skupiającą organizacje dobroczynne) a rządem. Rzecznik prasowy Grupy TP, do której należy sieć, Wojciech Jabczyński powiedział, że strony jeszcze rozmawiają o ostatecznym kształcie porozumienia oraz zasadach, na których miałoby być stosowane zwolnienie.

"Dopiero jak otrzymamy pełną treść porozumienia, będziemy w stanie określić, co musimy zrobić i ile na to potrzebujemy czasu" - powiedział. Dodał, że operatorzy liczą, iż propozycje te będą konsultowane również z nimi.

Rzecznik prasowy Polkomtela, operatora sieci Plus, Adam Suchenek poinformował, że firma analizuje przedstawiony przez MF projekt. "Zwolnienie z podatku VAT sms-ów na cele charytatywne jest w naszej opinii jak najbardziej słusznym rozwiązaniem. Będziemy starać się dać taką możliwość naszym klientom jak najszybciej. Wdrożenie tych zmian będzie wymagało od nas inwestycji" - zapowiedział.

Organizacje charytatywne wskazują wręcz na konieczność zmiany projektu. Jeden z ich przedstawicieli poinformował, zastrzegając anonimowość, że rozwiązanie pozostanie martwe, jeżeli wejdzie w życie w obecnym kształcie. "Żaden z operatorów telekomunikacyjnych nie zgodzi się na podpisanie umowy z organizacją charytatywną i zwolnienie sms-ów z VAT na zasadach opisanych w projekcie" - powiedział.

Obawy te potwierdza doradca podatkowy z Ernst & Young, członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych (która opiniowała projekt) Roman Namysłowski. "Rada doceniła wysiłek włożony w opracowanie zmian mających na celu uniknięcie płacenia VAT od charytatywnych sms-ów, natomiast uznała propozycje MF za niezgodne z prawem wspólnotowym. Efekt będzie taki, że z przepisów tych nikt nie będzie korzystał" - powiedział. "Optymalnym rozwiązaniem problemu byłoby wyłączenie charytatywnych sms-ów z opodatkowania VAT" - dodał.

Wyjaśnił, że proponowane przepisy nie pozwolą operatorom telekomunikacyjnym na pełne odliczenie podatku naliczonego, a dyrektywa nie przewiduje możliwości wprowadzenie takiego rozwiązania.

Według doradcy, barierą będzie też obowiązek przelania pieniędzy na konto organizacji charytatywnej w ciągu 45 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego. "Firma telekomunikacyjna nie będzie chciała przekazywać organizacjom pieniędzy od sms-ów, za które nie zapłacono. Tymczasem wiadomo, że część faktur nie jest płaconych" - powiedział Namysłowski.

Zwrócił uwagę, że propozycja MF ogranicza też krąg organizacji, które mogą korzystać ze zwolnienia tylko do organizacji charytatywnych posiadających status organizacji pożytku publicznego. "Z jakiegoś powodu pozostałe organizacje dobroczynne zostaną pozbawione prawa do prowadzenie zbiórek bez VAT" - powiedział.

Zastępca dyrektora biura ministra w MF Szymon Milczanowski powiedział w poniedziałek PAP, że możliwa jest zmiana projektu, jeżeli istnieje ryzyko, że z nowych przepisów nie można by korzystać.

"Zdecydowaliśmy się zwolnić charytatywne sms-y z VAT. Zrobimy wszystko, by przepisy, które mają to zwolnienie zapewnić, funkcjonowały w praktyce, a nie pozostały martwe" - powiedział Milczanowski. Dodał, że resort weźmie pod uwagę opinie operatorów i organizacji pozarządowych.

Charytatywne sms-y są jedną z form zbierania pieniędzy przez organizacje dobroczynne. Zawierają one umowy z operatorami, którzy udostępniają im specjalny numer telefoniczny. Opłaty za sms-y wysyłane na ten numer operator przekazuje na rzecz organizacji. Są one jednak pomniejszone o 22-proc. podatek zawarty w cenie każdego sms-a, który operatorzy odprowadzają do urzędu skarbowego.

Od dłuższego czasu fundacje walczyły o zdjęcie VAT z tej formy darowizn. Przepisy podatkowe nie pozwalają im jednak występować w sprawach związanych z podatkiem VAT, który fiskus pobiera od charytatywnych sms-ów.

Konfederacja Pracodawców Polskich z satysfakcją przyjmuje treść projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów umożliwiającego zwolnienie z opodatkowania VAT tzw. charytatywnych SMS-ów.

KPP podkreśla, że wiele krajów europejskich nie czerpie korzyści podatkowych z filantropijnej postawy swoich obywateli. - Od dawna wskazujemy na potrzebę właściwego uregulowania tej kwestii, tak by z ofiar przekazywanych przez abonentów mogły być realizowane szczytne cele, a nie wzbogacana kasa fiskusa - mówi ekspert KPP, Adam Kwaśnik. - Naszym zdaniem jednym z elementów budowania społeczeństwa obywatelskiego jest stworzenie motywacji do zaangażowania jak największej grupy ludzi w rozwiązywanie problemów społecznych. Rola państwa powinna polegać na ułatwianiu podejmowania wszelkich inicjatyw temu służących, a przynajmniej nie przeszkadzania im - podkreśla Kwaśnik Przedsiębiorcy, świadomi swojej roli w misji budowania społeczeństwa obywatelskiego, realizują wiele programów tzw. CSR (corporate social responsability). Konfederacja, jako ich przedstawiciel, postuluje by stworzyć zarówno przedsiębiorcom jak i zwykłym obywatelom takie środowisko prawne, w którym będą mogli realizować swoje pomysły na prowadzenie działalności charytatywnej.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: firma | martwe | organizacje | operatorzy | zwolnienie | resort | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »