KE wzywa Polskę do zmiany stawki VAT m.in. od sprzętu medycznego

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do zmiany przepisów, które pozwalają na stosowanie obniżonych stawek podatku VAT na sprzęt medyczny i nielecznicze produkty farmaceutyczne.

Zgodnie z przepisami unijnej dyrektywy dotyczącej VAT, państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę tego podatku na sprzęt medyczny, pomoce medyczne i inne urządzenia, ale tylko jeśli spełniają one dwa warunki; po pierwsze muszą być one wykorzystywane "do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności", po drugie być "przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego osób niepełnosprawnych".

Z kolei jeśli chodzi o produkty lecznicze, to dyrektywa pozwala na stosowanie obniżonej stawki jedynie dla farmaceutyków wykorzystywanych w ochronie zdrowia, (też dla tych służących zapobieganiu chorobom, czy używanych przy zabiegach medycznych i weterynaryjnych).

Reklama

KE podała w czwartkowym komunikacie, że Polska wykracza poza ten zakres poprzez stosowanie obniżonej stawki VAT w odniesieniu do sprzętu medycznego "powszechnego użytku", a także do niektórych nieleczniczych wyrobów farmaceutycznych (np. środków dezynfekujących i używanych w salonach spa).

Komisja wezwała Polskę do zmiany przepisów, tak by zakres obniżonej stawki VAT dotyczył tego, na co pozwala prawo UE. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy Polska nie odpowie w sposób zadowalający KE, może ona pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE. W tym tygodniu w podobnej sprawie Trybunał UE orzekł przeciwko Hiszpanii uznając, że nie może ona stosować rozszerzonej obniżki VAT.

"Wezwanie Komisji Europejskiej skierowane do Polski, dotyczące stawki podatku VAT na sprzęt medyczny, jeszcze nie dotarło do resortu finansów. Ministerstwo ustosunkuje się do stanowiska KE po zapoznaniu się z nim i analizie zawartych w nim argumentów" - poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: stosowanie | Stawek | zmiany przepisów | produkty | Komisja Europejska | stawki | medyczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »