Kolejny sprzeciw rzecznika MŚP przeciw zwiększaniu grzywny za wykroczenia skarbowe
Biuro rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców informuje, że rzecznik MŚP po raz kolejny sprzeciwia się podwyższeniu kary grzywny nakładanej na przedsiębiorców w formie mandatu za wykroczenia skarbowe, tym razem przesyłając opinię do Senatu.
Chodzi o nowelizację ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, w której - jak zauważa rzecznik, próbuje się nałożyć nowe obowiązki na przedsiębiorców, tym razem proponując regulację, rozszerzającą obszar uprawnień dla administracji w zakresie kwalifikacji rozmiaru czynu jako wykroczenie i decydowaniu o nałożeniu mandatu w wyższej kwocie, niż ma to miejsce teraz.
Nowelizacja została uchwalona przez Sejm 25 lutego tego roku i skierowana do Senatu.
Rzecznik MŚP wskazuje, że nowe przepisy podwyższają wysokości górnej granicy kary grzywny do pięciokrotnej w miejsce obecnie istniejącej podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Swoją krytyczną opinię dotyczącą podwyższenia górnej wysokości grzywny, Rzecznik MŚP przesłał w poniedziałek do Senatu.
“Zmieniany przepis bardzo dotkliwie zwiększa wysokość grzywny, a to nie wszystko. Daje uprawnienia organom do wymierzania mandatów bez konieczności występowania do sądu. Finalnie oznacza to nałożenie kolejnych, dodatkowych obowiązków administracyjnych dla przedsiębiorców z sektora MŚP, których należy w tym momencie wspierać i ratować, a nie nakładać kolejne utrudnienia" - powiedział cytowany w komunikacie Rzecznik MŚP Adam Abramowicz.
Jak podano w komunikacie, już wcześniej, bo pismami z 21 stycznia tego roku. Rzecznik MŚP przekazał do Kancelarii Sejmu i do Ministerstwa Finansów, że zmieniany przepis prawa przyznaje uprawnienia organom mandatowym w przedmiocie wymierzania mandatów bez konieczności występowania do sądu, co wywołuje bezpośredni skutek na sektor mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie nakładania nowych obowiązków administracyjnych.
Rozlicz PIT online już teraz lub pobierz darmowy program
“W naszej opinii zwróciliśmy także uwagę, że pomiędzy treścią projektu, jego uzasadnieniem oraz dołączoną Oceną Skutków Regulacji istnieją niejasności, niedoprecyzowanie, a nawet istniejące rozbieżności, gdyż uzasadnienie zawiera nadinterpretację zmienianego przepisu, natomiast Ocena Skutków Regulacji nie dokonuje oceny zmienianej regulacji dotyczącej podwyższenia wysokości górnej granicy kary grzywny, gdyż w ogóle się do niej nie odnosi" - powiedział cytowany w komunikacie Marek Woch, Dyrektor Generalny w Biurze Rzecznika MŚP.