Które dotacje z VAT?
Otrzymana dotacja, subwencja lub inna dopłata o podobnym charakterze, która nie wpływa bezpośrednio na wartość dostawy lub usługi, nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w związku ze zgłaszanymi przez podatników i organy podatkowe pytaniami dotyczącymi opodatkowania dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze w piśmie Podsekretarza Stanu z dn. 30 grudnia 2004 r. skierowanym do Dyrektorów Izb Skarbowych i Dyrektorów Urzędów Kontroli Skarbowej (nr PP3-812-1341/2004/BL).
W powoływanym piśmie przypomniano, iż w myśl przepisu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. W opinii resortu przepis ten oznacza, że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy lub świadczenia usługi.
Punktem wyjścia dla oceny podatkowych skutków jakie wywoła otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze, jest rozstrzygnięcie, czy są one dokonywane w celu sfinansowania, czy też dofinansowania konkretnej dostawy lub usługi. Zatem - jak wskazuje Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów - otrzymana dotacja, subwencja lub inna dopłata o podobnym charakterze, która nie ma bezpośredniego wpływu na wartość dostawy lub usługi, nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Taką dotację należy jednak uwzględnić przy liczeniu struktury w podatku VAT.