Mechanizm podzielonej płatności, gdy podatnik kupił samochód wraz z dodatkowym wyposażeniem
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Kupiłem samochód o wartości brutto 120.000 zł. Na wystawionej fakturze w pozycji "opis towaru" dealer wskazał markę, model pojazdu, wersję wyposażenia, rok produkcji, kolor i rodzaj tapicerki. W pozycji "uwagi" wymienił zaś elementy wyposażenia dodatkowego i akcesoria samochodowe, w które samochód został doposażony na moje zamówienie. Ich wartości nie wyszczególniono osobno na fakturze. Czy powinienem zapłacić z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, skoro niektóre elementy/akcesoria zostały wskazane w załączniku nr 15 do ustawy o VAT?
W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelnik nie ma obowiązku zapłaty z zastosowaniem MPP. Może jednak zastosować tę formę płatności dobrowolnie.
Mechanizm podzielonej płatności (dalej: MPP) to sposób zapłaty za nabyte towary/usługi, który polega na jej rozdzieleniu i uiszczeniu kwoty netto z faktury na rachunek bankowy albo na rachunek w SKOK sprzedawcy (lub rozliczeniu w inny sposób), a kwoty VAT z faktury - na tzw. rachunek VAT.
Podatnik (nabywca), który otrzymał fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury, może zastosować MPP (jest to dobrowolna wersja tego mechanizmu).
Natomiast jest on zobowiązany zastosować MPP (wersja obligatoryjna) w przypadku dokonywania płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, udokumentowane fakturą, w której kwota należności ogółem przekracza kwotę 15.000 zł lub jej równowartość wyrażoną w walucie obcej. Do przeliczania na złote kwot wyrażonych w walucie obcej stosuje się zasady przeliczania kwot stosowane w celu określenia podstawy opodatkowania.
Jeżeli spełnione są przesłanki dotyczące obligatoryjnego MPP, sprzedawca musi umieścić na fakturze wyrazy "mechanizm podzielonej płatności".W załączniku nr 15 do ustawy o VAT nie wymieniono pojazdów samochodowych, ale wśród towarów związanych z branżą motoryzacyjną wskazano m.in.:
- sprzęt sygnalizacyjny elektryczny, wycieraczki do szyb, urządzenia zapobiegające zamarzaniu lub potnieniu szyb, w rodzaju stosowanych w pojazdach silnikowych, sklasyfikowane w PKWiU 29.31.23.0 (poz. 73),
- części pozostałego sprzętu i wyposażenia elektrycznego do pojazdów silnikowych, sklasyfikowane w PKWiU 29.31.30.0 (poz. 74),
- pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne oraz części i akcesoria nadwozi, sklasyfikowane w PKWiU 29.32.20.0 (poz. 75),
- części i akcesoria do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), gdzie indziej niesklasyfikowane, sklasyfikowane w PKWiU 29.32.30.0 (poz. 76).
Skoro jednak w omawianej sprawie przedmiotem sprzedaży jest samochód (jako całość, a nie poszczególne jego elementy), to Czytelnik nie ma obowiązku zapłaty za ten samochód z zastosowaniem MPP. Nie ma znaczenia, że na fakturze w pozycji "uwagi" wyszczególnione są dodatkowe elementy składające się na wyposażenie samochodu, bądź dodatkowe akcesoria (pomimo, że przy ich odrębnej sprzedaży zastosowanie MPP mogłoby być obowiązkowe).
Tak samo uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 5 sierpnia 2020 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.361.2020.1.ICz. Zdaniem organu, faktura wystawiana za nabycie samochodu nie rodzi obowiązku zapłaty w systemie podzielonej płatności, również w sytuacji, gdy na fakturze w pozycji "uwagi" lub w załączonej specyfikacji wyszczególnione są dodatkowe elementy składające się na wyposażenie samochodu, bądź dodatkowe akcesoria. Fakt, że ostateczna cena samochodu jest kalkulowana jako cena wyjściowa powiększona o wartość wyposażenia dodatkowego oraz akcesoriów również nie ma znaczenia. W interpretacji czytamy:
"(...) Z perspektywy nabywcy samochodu nabycie elementów wyposażenia dodatkowego lub akcesoriów samochodowych jest nierozerwalnie związane z nabyciem samochodu. Transakcja ma sens gospodarczy tylko przy jednoczesnym nabyciu samochodu, zatem nie powinna być sztucznie dzielona z uwagi na zamówione przez klienta dodatkowe elementy. Spółka nie nabywa dodatkowego wyposażenia oraz akcesoriów do odrębnego korzystania, lecz jedynie jako element dodatkowy do zakupu samochodu, który w takiej właśnie wersji zostanie przekazany klientowi zgodnie ze złożonym zamówieniem.
Tym samym zakupione towary zarówno dla Spółki, jak i dla klientów Spółki stanowią w istocie jedną rzecz, tzn. w pełni wyposażony samochód zgodny z oczekiwaniami i zamówieniem klienta. Nie ma przy tym znaczenia wyodrębnienie w adnotacji na fakturze (w polu uwagi), bądź w oddzielnej specyfikacji przedmiotu zamówienia pozycji wartość elementów wyposażenia dodatkowego lub akcesoriów. Są to więc elementy pomocnicze, które dla celów VAT dzielą los prawnopodatkowy świadczenia głównego - dostawy samochodów.
W konsekwencji należy przyjąć, że przedmiotem nabycia przez Wnioskodawcę od dealera w każdym z wariantów jest samochód, zgodny z zamówieniem klienta. Pojazdy samochodowe nie zostały wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. (...)"
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 18 z dnia 2021-06-20
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami