MF: Do godz. 18.30 w piątek złożono ok. 45 tys. deklaracji przez system Twój e-PIT

Do godz. 18.30 w piątek złożono ok. 45 tys. deklaracji przez system Twój e-PIT - powiedział PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek. Usługa Twój e-PIT została uruchomiona o północy z czwartku na piątek na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl.

Z informacji przekazanych przez Pawła Jurka wynika, że system Twój e-PIT obsługuje dużą liczbę użytkowników. - Mamy do czynienia ze znaczącym wzrostem liczby złożonych deklaracji w krótkim okresie - powiedział PAP Jurek. - O godz. 18.30 poprzez system Twój e-PIT złożono 45 tys. deklaracji - podał rzecznik.

Jurek dodał, że cały czas system odnotowuje około 500 prób logowania ma sekundę. - Problemy z logowaniem, jeżeli są, to stosunkowo incydentalne - zaznaczył rzecznik.

Ministerstwo wcześniej wyjaśniało, że spodziewano się dużej popularności Twojego e-PIT-u, dlatego przygotowano dodatkowe serwery, które zostały już włączone do systemu. Jurek zapewnił, że resort w zapasie ma kolejne serwery, które są sukcesywnie uruchomiane.

Reklama

Od północy z czwartku na piątek na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl została uruchomiona usługa Twój e-PIT. W ramach tej usługi urząd skarbowy przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe za 2018 rok każdego rozliczającego się według zeznania PIT-37 i PIT-38. Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową, czy samodzielnie złożyć zeznanie.

Zeznanie podatkowe ma być dostępne na Portalu Podatkowym od 15 lutego do 30 kwietnia br. Po zalogowaniu się za pomocą własnego numeru PESEL oraz podaniu wielkości swojego przychodu w 2017 i 2018 roku podatnik może uzyskać dostęp do swojego zeznania. Jest tam ten sam numer KRS organizacji pożytku publicznego, którą wspierał w poprzednim zeznaniu.

Jeżeli podatnik nic nie będzie chciał zmienić, może to zaakceptować i wysłać. Jeżeli będzie chciał skorzystać z ulg lub możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, musi to zaznaczyć w odpowiedniej rubryce. W podobnym trybie można też zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chce się przeznaczyć jeden procent.

Jeżeli podatnik nic nie zrobi i nie zaloguje się na Portal Podatkowy, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia. Jeżeli pojawi się obowiązek dopłaty podatku, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informację o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał na to 7 dni od uzyskania informacji z urzędu. W przypadku zwrotu podatku, urząd prześle go podatnikowi w ciągu 45 dni.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »