Minister Szczurek przekonywał w Peru do uproszczenia systemu podatkowego
Minister finansów RP Mateusz Szczurek przekonywał w Peru do uproszczenia systemu podatkowego jako środka walki z szarą strefą. Szczurek wziął w Limie udział w panelu Banku Światowego dotyczącym przyszłości gospodarki Peru.
Jak poinformowało MF, dyskusja z udziałem m.in. prezydenta Banku Światowego Jim Yong Kima, wiceprezydenta Banku Światowego ds. Ameryki Łacińskiej Jorge'a Familiara, profesora ekonomii Uniwersytetu Harvarda Roberta Barro oraz ministra gospodarki Peru Alonso Segury odbyła się w ostatnią środę, podczas dorocznego spotkania Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Grupy Banku Światowego w Limie.
"Celem wystąpienia było porównanie doświadczeń Polski i Peru jako państw, które w ciągu ostatnich 25 lat przeszły proces transformacji i osiągnęły duży sukces gospodarczy. Peru, podobnie jak niegdyś Polska, aspiruje do członkostwa w OECD i osiągnięcia statusu kraju wysoko rozwiniętego" - podał resort finansów.
Minister Szczurek podczas swojego wystąpienia - poinformowało MF - przekonywał m.in. do liberalizacji dostępu do zawodów dotychczas regulowanych, uelastycznienia rynku pracy, który "w naszym kraju jest dużo mniej restrykcyjny niż w Peru". Przekonywał też do rozwoju inwestycji infrastrukturalnych.
Przyznawał, że "problemem obu państw jest nieformalna gospodarka". Zdaniem ministra finansów, drogą do jej ograniczenia jest m.in. "uproszczenie regulacji podatkowych, dzięki czemu tańsze będzie legalne zatrudnianie nowych pracowników oraz zredukowane zostaną bariery administracyjne po stronie pracodawców".
- - - - -
Ministrowie finansów grupy G20, skupiającej najbogatsze i rozwijające się kraje świata, przyjęli w piątek plan walki z unikaniem opodatkowania przez międzynarodowe korporacje - poinformowała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
AFP pisze, że kraje co roku tracą 240 mld dolarów na niezapłaconych podatkach, których firmy uniknęły, przenosząc na papierze swoje zyski do krajów o łagodniejszym systemie podatkowym. To proceder na pograniczu legalności, ale firmy niejednokrotnie mają wyspecjalizowane działy wynajdujące luki w prawie albo bardziej korzystne rozwiązania podatkowe.
- To historyczny moment - cieszył się wicepremier Turcji odpowiedzialny za gospodarkę Cevdet Yilamz na konferencji prasowej w Limie, gdzie trwa zgromadzenie przedstawicieli państw Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Przygotowanie planu pod egidą OECD, który ma utrudnić krajom "optymalizację podatkową", trwało trzy lata.
- Musimy zapewnić budowę sprawiedliwych i skutecznych systemów podatkowych, tak by wdrożyć nowe zasady i tak by fiskus nie był nadmiernym obciążeniem dla inwestycji zagranicznych i światowego wzrostu - powiedział amerykański minister finansów (sekretarz skarbu) Jacob Joseph Lew.
W listopadzie plan ma być zatwierdzony na poziomie szefów państw i rządów.