Nietypowe podatki - od lotu balonem czy opalenizny

Podatek od krowich gazów, od grilla, tatuażu i piercingu... Jak myślicie za co na świecie można pobierać podatki? Przedstawimy wam mały ranking dziwnych i nietypowych podatków.

W Estonii, która nie ma licznych zakładów przemysłowych, z globalnym ociepleniem walczy się nakładając na hodowców bydła podatek od krowich gazów. W Belgii istnieje natomiast podatek od grilla. Każdorazowe jego rozpalenie kosztuje około 20 euro. Odpowiednie służby egzekwują daninę patrolując teren z helikoptera z kamerami termowizyjnymi.

Czytaj raport specjalny Interii "Wielki test o podatkach"

W Chinach obowiązuje podatek od pałeczek do jedzenia. Ma on na celu ograniczenie ich zużycia, a co za tym idzie ochronę lasów przed masowym wyrębem. Co roku Chińczycy używają około 45 miliardów pałeczek, które wytwarza się z 25 milionów drzew!

Reklama

W amerykańskim stanie Arkansas obowiązuje podatek od tatuażu i piercingu. Ma on na celu ograniczenie zachorowalności na AIDS, bo zakażenie wirusem HIV może potencjalnie rozprzestrzeniać się poprzez niefachowe zabiegi tatuowania lub nakłuwania ciała.

Pecunia non olet - mawiali starożytni Rzymianie. Powiedzenie obowiązuje od czasów cesarza Wespazjana, który nakazał opodatkowanie publicznych toalet w wiecznym mieście. Podatki w Imperium Rzymskim nie były jednak uciążliwe. Na początku istnienia mocarstwa wynosiły 1 procent od posiadanego majątku, w czasie wojny kwota ta wzrastała do 3 procent. Pospólstwo płaciło co roku niewielkie pogłówne, z którego zwolnione były wdowy i dzieci.

Są na świecie miejsca, gdzie nawet opalenizna nie jest wolna od podatków. W niemieckim Essen właściciele solariów są zobowiązani uiszczać opłatę w wysokości 20 euro miesięcznie za każde łóżko. Jednym z elementów reformy służby zdrowia Baracka Obamy też jest wprowadzenie podatku od opalenizny. Każdy, kto chce zmienić swój kolor skóry na ciemniejszy, zobowiązany jest do daniny publicznej w wysokości 10 proc. sumy usługi.

W USA istnieje wiele rodzajów nietypowych podatków. Na poziomie federalnym, czyli we wszystkich stanach, obowiązuje podatek od strzelania z łuku strzałami powyżej 18 cali. W Kolorado obowiązuje podatek od picia kawy w kubku z plastikową pokrywką, w stanie Maine można zbierać jagody tylko po uiszczeniu specjalnej opłaty, w Kansas opodatkowany jest lot balonem, a w Minnesocie obowiązuje stawka podatkowa od sprzedaży futer zwierzęcych.

Piotr Wielki, car Rosji, wprowadził pod koniec XVII wieku podatek od brody. Celem podatku była europeizacja rosyjskiej szlachty, długobrodzi bojarzy wydawali się bowiem carowi symbolem zacofania i prowincjonalizmu. Brody zatem golono albo naliczano od nich podatek w wysokości od 2 kopiejek do nawet 900 rubli. Dla potwierdzenia opłaty podatnik otrzymywał specjalny medalion, który z czasem stał się nie tylko symbolem statusu majątkowego, ale i przedmiotem pożądania.

W tym samym czasie, w którym car Piotr I opodatkowywał brody, w Wielkiej Brytanii wprowadzono podatek od okien. Opłaty były naliczane od okien wychodzących na ulicę. Zdarzały się wiec przypadki zamurowywania przez oszczędnych mieszkańców otworów już istniejących, czego ślady widać w brytyjskiej architekturze do dziś.

W średniowiecznej Anglii bycie pacyfistą lub tchórzem miało swoją konkretną cenę. Wszyscy, którzy nie chcieli walczyć u boku króla Henryka I, panującego od 1100 roku, zobowiązali byli do płacenia specjalnego podatku. Początkowo był niewysoki, jednak jeden z kolejnych królów Anglii - Jan Bez Ziemi - podwyższył go o 300 procent i rozciągnął także na czasy pokoju. Podatek zniesiono dopiero w XV wieku.

W Turcji 11 listopada 1942 roku wprowadzono podatek majątkowy dla rolników wieloobszarowych i przedsiębiorców. Podatnicy mieli tylko 15 dni na zapłacenie należności. Po tym czasie codziennie była naliczana grzywna za zwłokę. A jeśli dłużnik przekroczył termin zapłaty o 30 dni, był wysyłany do obozu pracy. Szacuje się, że do kamieniołomów zostało zesłanych około 1400 osób, z których kilkadziesiąt zmarło.

Podatek katastralny to podatek od nieruchomości, którego wysokość zależy od jej wartości. Zaletą tej formy daniny jest równomierne zagospodarowanie niewykorzystanych nieruchomości i ograniczenie spekulacji na rynku mieszkaniowym. Do wad należy możliwy wzrost kosztów wynajmu i użytkowania obiektów. W USA podatek katastralny w niektórych stanach obowiązuje od końca XVIII wieku i wynosi rocznie średnio 1 procent wartości nieruchomości. Opłata obowiązuje także na Litwie, gdzie ustalają ją władze lokalne.

Podatek od luksusu obowiązuje w Grecji. Opłaty są przewidziane za posiadanie prywatnych basenów, kortów tenisowych, rekreacyjnych łodzi motorowych oraz samochodów o pojemności silnika powyżej 1900 cm sześciennych. Od 2014 roku podatek od wytwornych i kosztownych limuzyn obowiązuje także w Rosji.

Jeśli wygrasz milion złotych w totka, zapłacisz od tej sumy 20-procentowy podatek. W Polsce obowiązuje bowiem podatek od gier. W przypadku gier fantowych wynosi on 10 proc., w przypadku gier bingo i pokera turniejowego - 25 proc.. Najwyższa stawka: 50 proc. liczona jest od sum wygranych w pozostałych grach karcianych, a także grach w kości i grach na automacie. Nie zapłacimy podatku, jeśli jednorazowa suma wygranej nie przekracza 2280 złotych.

Podatek od posiadania psa wprowadzono po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w 1796 roku. Później, w XIX wieku, został on spopularyzowany na terenie Danii oraz Księstw i Królestw Niemieckich i miał na celu ograniczenie liczby zwierząt. Dziś pobierany jest w Niemczech przez kasy komunalne i zależy między innymi od rasy zwierzęcia oraz celu, w jakim jest hodowane - psy użytkowe i psy przewodnicy mogą być zwolnione z opłat. W Polsce podatek obowiązywał do 2008 roku, nie podlegały mu psy gospodarskie w ilości do 2 sztuk.

Najbardziej rozpowszechniony typ podatku na świecie to podatek progresywny - im wyższy dochód, tym wyższa stawka. Istnieje jednak także podatek regresywny, którego stawki maleją ze wzrostem dochodów. Bardzo popularny był w XIX wieku, miał zachęcić ówczesne społeczeństwa do aktywności i bogacenia się. Z czasem jednak z niego rezygnowano, jako zbyt niesprawiedliwego względem uboższych warstw społecznych. Dziś podatek regresywny obowiązuje tylko w niektórych kantonach Szwajcarii.

Podatek solidarnościowy zostaje wprowadzony w obliczu szczególnych okoliczności i ma na celu zaspokojenie konkretnych potrzeb poprzez wspólny, solidarny wysiłek wszystkich obywateli. Podatek ten został wprowadzony między innymi w Niemczech po zjednoczeniu w 1991 roku. W Grecji został wprowadzony w 2010 roku wobec głębokiego kryzysu gospodarczego.

"Wielki Test o Podatkach. Fiskus od kuchni", 20 kwietnia, poniedziałek, godz. 20:25 TVP1

RMF
Dowiedz się więcej na temat: podatki | nietypowe | podatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »