Reklama

Niższy VAT na książki? Jeszcze nie teraz

Polska nie może stosować 0-proc. stawki VAT na książki i czasopisma z powodu unijnych przepisów - donosi serwis Prawo. pl. Jednak jest nadzieja - Komisja Europejska popiera polskie postulaty większej swobody w stosowaniu obniżonych stawek VAT.

Z opublikowanej odpowiedzi na interpelację poselską nr 22774 wynika, że Polska otrzymała odpowiedź Komisji Europejskiej (KE) w sprawie wniosku o upoważnienie Polski, w drodze odstępstwa od obowiązujących unijnych przepisów o VAT, do stosowania 0-proc. stawki VAT do książek i prasy.

Jak podkreśla cytowany przez Prawo.pl Jan Sarnowski, wiceminister finansów, niestety, z uwagi na brzmienie przepisów unijnych, Komisja musiała odmówić pozytywnego rozpatrzenia wniosku. 

Wskazała jednocześnie, że popiera polskie postulaty większej swobody w stosowaniu przez państwa członkowskie stawek obniżonych VAT. Wymaga to jednak zakończenia rozpoczętego procesu legislacyjnego mającego na celu zmianę przepisów Dyrektywy VAT. Istnieje zatem szansa na obniżenie VAT na książki w przyszłości.

Reklama

"Sama inicjatywa obniżenia stawki VAT na książki została ciepło przyjęta przez wydawców, księgarzy, ludzi kultury oraz czytelników. Obniżenie stawki VAT, w teorii, powinno przełożyć się na obniżki cen. Z drugiej jednak strony, nawet gdyby przepisy unijne pozwalały na obniżkę VAT na książki, i Polska zdecydowałaby się wprowadzić taką obniżkę, to wątpliwe, czy konsumenci odczuliby ją w swoich portfelach" - zaznacza Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy, cytowany przez Prawo.pl.

Jednak, jego zdaniem, branża księgarska poszkodowana została przez pandemię koronawirusa i prawdopodobnie chciałaby skonsumować obniżkę.
 
"Nie jest tajemnicą, że mamy do czynienia z narastającą inflacją. Obniżka stawki VAT mogłaby zatem nie wystarczyć dla powstrzymania wzrostu cen" - mówi cytowany przez serwis ekspert. I dodaje, że zdecydowanie większe znaczenie miała niedawna obniżka VAT z 23 na 5 proc. na ebooki i audiobooki.
 
Aby możliwe było wprowadzenie w Polsce niższej stawki VAT na książki, konieczna jest wcześniejsza nowelizacja przepisów unijnej dyrektywy. Prace w tym zakresie już trwają. 

Prawo.pl/PAP MediaRoom

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Dowiedz się więcej na temat: VAT | Komisja Europejska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »