Reklama

"Optymalizacja podatkowa" kosztowała Polskę 46 mld zł. Ekspert: Nie da się zlikwidować ubytków

Korporacje unikające płacenia podatku CIT mogą pozbawiać polski budżet nawet 46 mld zł rocznie - wynika z raportu dla Komisji Europejskiej, na który powołuje się "Gazeta Wyborcza". "Optymalizacją" zajmują się głównie zagraniczne holdingi.

Reklama

Źródło: Agencja TVN/x-news

KE zamówiła raport u kilkunastu  ekspertów podatkowych, w tym prof. Dominika Gajewskiego z SGH. Oszacowali oni, że państwa członkowskie UE mogą tracić rocznie na działaniach międzynarodowych holdingów równowartość 500 mld zł. To pieniądze, które firmy na skutek sztucznego, często nielegalnego generowania kosztów, zamiast wpłacać do budżetów państw, zatrzymują dla siebie.

Profesor Gajewski podkreśla, że Polskę czeka napływ funduszy europejskich na inwestycje związane z nową perspektywą UE. Jednocześnie oznacza to dodatkowy odpływ dochodów z podatku CIT, związany z procederem optymalizacji podatkowej. - Nie da się zlikwidować tych ubytków w stu procentach. To nie oznacza, że nie można skutecznie podjąć walki - przyznał ekspert.

Dowiedz się więcej na temat: VAT | raje podatkowe | optymalizacja podatkowa | polski budżet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »