Ostatnie dni dla rolnika z własną firmą na zgłoszenie podatku w KRUS
31 maja mija termin złożenia do KRUS zaświadczenia o podatku z prowadzonej działalności gospodarczej. Rolnik kontynuujący własną działalność w 2014 r., aby zachować prawo do opłacania składek rolniczych, musi do końca maja podać w KRUS kwotę "firmowego" podatku za 2013 r., a sam podatek nie może przekroczyć określonego limitu.
Rolnik i pracujący z nim domownicy opłacają składki w kasie rolniczej, przedsiębiorca zaś zobowiązany jest do zapłaty składek w ZUS, które są dużo wyższe niż ubezpieczenie rolnicze. Jeśli jednak rolnik opłacał składki rolnicze w pełnym zakresie i nieprzerwalnie przez minimum 3 lata oraz spełnia kilka innych warunków, możliwe jest, że w przypadku prowadzenia własnego biznesu zachowa prawo do opłacania składek rolniczych.
Przedsiębiorczy rolnik (czy domownik) będzie mógł utrzymać ubezpieczenie rolnicze, jeśli jednocześnie:
- nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym,
- nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym,
- nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Poza tym rolnik (lub domownik) który już od dawna prowadzi działalność gospodarczą, chcąc kontynuować oskładkowanie rolnicze, musi do 31 maja złożyć w KRUS zaświadczenie lub oświadczenie wydane przez fiskusa, że jego podatek dochodowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2013 r. nie przekroczył 3092 zł.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Z kolei rolnik (lub domownik) rozpoczynający w tym roku własny biznes zachowa prawo do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w KRUS, jeśli złoży oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności.
Katarzyna Miazek
Żaneta Rowińska, księgowa