Podatek od ogrodzeń. Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Ministerstwo Finansów postanowiło wyjaśnić głośną na początku 2025 r. sprawę opodatkowania ogrodzeń. Resort przekonuje, że nie wprowadzono nowej daniny. "Do końca 2024 r. ogrodzenie było uznawane za budowlę w rozumieniu ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (upol) i podlegało podatkowi od nieruchomości od jego wartości początkowej, pod warunkiem, że jego użytkowanie związane było z prowadzeniem działalności gospodarczej" - tłumaczy MF w komunikacie.

Ministerstwo Finansów nie wprowadziło nowego podatku od ogrodzeń - kategorycznie stwierdzają przedstawiciele resortu kierowanego przez Andrzeja Domańskiego w opublikowanym w niedzielę (19.01.2025) komunikacie.

Jak przekonuje MF, do końca 2024 r. ogrodzenie było uznawane za budowlę (w rozumieniu ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - upol) i podlegało podatkowi od nieruchomości od jego wartości początkowej, pod warunkiem, że jego użytkowanie związane było z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Podatek od ogrodzeń w 2025 roku

"W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2025 r. ogrodzenie w dalszym ciągu pozostaje przedmiotem podatku od nieruchomości, jako jedna z budowli wymienionych w Załączniku 4 do upol. Warunkiem do objęcia ogrodzeń podatkiem konieczne było i jest obecnie wykazanie związku z prowadzeniem działalności gospodarczej" - tłumaczy MF.

Reklama

Dalej przedstawiciele aparatu skarbowego odnoszą się do przepisów o podatku od nieruchomości i prawa gospodarczego. MF wyjaśnia, że działalność gospodarczą na potrzeby pobierania podatku od nieruchomości regulują przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. 

Taką działalnością (na potrzeby pobierania podatku od nier. - w rozumieniu upol) nie jest działalność leśna, tj. działalność właścicieli, posiadaczy lub zarządców lasów w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymywania i powiększania zasobów i upraw leśnych, gospodarowania zwierzyną, pozyskiwania - z wyjątkiem skupu - drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów w stanie nieprzerobionym (art. 1a ust. 2 i art. 1a ust. 1 pkt 7 upol) - tłumaczy MF.

Budowle związane z działalnością inną niż działalność gospodarcza, np. z działalnością leśną, także tą prowadzoną przez Państwowe Gospodarstwo Lasy Państwowe, nie podlegały podatkowi od nieruchomości, zarówno w stanie prawnym obowiązującym do końca 2024 r., jak i obecnie.

Co z podatkiem od ogrodzenia budynków mieszkalnych?

Wydaje się, że niedzielny komunikat resortu finansów dość jasno odnosi się do opodatkowania ogrodzeń budynków mieszkalnych. 

"Nieopodatkowane podatkiem od nieruchomości pozostają również ogrodzenia budynku mieszkalnego, którego część zajęta jest przez osobę prywatną na prowadzenie biura rachunkowego lub gabinetu stomatologicznego. Zajęcie części budynku mieszkalnego na cele działalności gospodarczej nie pozbawia budynku charakteru mieszkalnego, a budynki mieszkalne ustawa jednoznacznie wyłącza z kategorii obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym zakresie stan prawny także nie uległ zmianie" - czytamy w komunikacie MF.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: podatki | nieruchomości | budowla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »