Reklama

Podatek od umorzonej pomocy z tarczy finansowej. MF jeszcze analizuje

Choć zwolnienie z podatku umorzonej części subwencji z Tarczy Finansowej PFR 1.0 zostało zapowiedziane w Krajowym Planie Odbudowy to nadal nie ma odpowiednich regulacji w szczegółowych przepisach. Tymczasem proces umorzeń już ruszył, a Ministerstwo Finansów tłumaczy, że jest jeszcze czas na szczegółowe informacje.

Z Aktualizacji Programu Konwergencji przyjętej tydzień temu przez rząd i wysłanej do Komisji Europejskiej, wynika że przedsiębiorcy nie będą musieli płacić podatku od umorzonej pomocy z Tarczy Finansowej 1.0 PFR, ale taki stan rzeczy powinien znaleźć jeszcze odzwierciedlenie w konkretnych przepisach podatkowych.

Procedura umorzeń subwencji z tarczy już ruszyła, więc Ministerstwo Finansów  powinno "dopiąć" formalnie kwestię zwolnienia z podatku umorzonej części subwencji, bo będzie ona dla beneficjentów przychodem (a konkretnie tzw. przysporzeniem).

Reklama

Na jakim etapie jest resort finansów?

- Aktualizacja Programu Konwergencji opiera się m.in. na założeniach dotyczących przyszłej polityki gospodarczej rządu i przyjmuje prawdopodobne warianty kształtowania dochodów sektora finansów publicznych. Jednym z założeń ujętych w tym planie, które będzie podlegało dalszym analizom, jest zaniechanie poboru podatku od wartości umorzonych zobowiązań z subwencji z Tarczy Finansowej PFR, co pozwoli rządowi na elastyczne reagowanie w przyszłości. Jednak żadne decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte. Rozważane są różne warianty działań - tłumaczy Piotr Patkowski, wiceminister finansów.

Dla firm, które dostały pomoc to jedna z kluczowych kwestii, a Polski Fundusz rozwoju rozpoczął niedawno procedurę umorzeń. W przypadku konkretnej firmy termin, w jakim się musi zmieścić zależy od tego kiedy dostała pomoc.

Tarcza Finansowa PFR była kołem ratunkowym dla 347 tysięcy firm i jak wskazywał rząd pomogła uratować klika milionów miejsc pracy. Kwota subwencji sięgnęła 60,5 mld zł, a według szacunków PFR umorzone będzie średnio około 60 proc., a więc ponad 35 mld zł.

Blisko 42 tys. firm z 54 najbardziej poszkodowanych w pandemii branż będzie mogło w całości umorzyć otrzymaną pomoc. Pierwsze umorzenia przez PFR subwencji będą realizowane jeszcze w maju.

Jak tłumaczy MF, to oznacza, że ewentualny obowiązek zapłaty podatku pojawi się najwcześniej w czerwcu 2021 r., tj. w momencie obowiązku zapłaty miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy za maj (do 20 czerwca).

Kwestia podatku od umorzonej części subwencji była poruszona już na samym starcie Tarczy Finansowej, a więc ponad rok temu. Według zapowiedzi ostateczne rozstrzygnięcie miało się pojawić zanim rozpoczął się proces umorzeń, ale tak się nie stało.

Monika Krześniak-Sajewicz

***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »