Podatek za dom i mieszkanie. Tyle trzeba zapłacić
Właściciele domów lub mieszkań muszą liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od nieruchomości. Okazuje się, że wysokość rzeczonej daniny w głównej mierze zależy od rodzaju danej nieruchomości, jej powierzchni oraz stawek, które są ustalane przez władze gminy. Jakich terminów należy pilnować, jeśli chodzi o ów podatek i ile wynosi jego maksymalna wysokość? Wyjaśniamy.
Regulacje dotyczące podatku od nieruchomości zostały wyszczególnione w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych. Obowiązek opłaty rzeczonej daniny leży po stronie osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej, które są właścicielami lub samodzielnymi posiadaczami nieruchomości bądź budynków czy wieczystymi użytkownikami gruntów.
Podatek od nieruchomości muszą zapłacić także posiadacze nieruchomości lub ich części bądź budynków lub ich części, należących do Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego, jeśli owo posiadanie jest bezprawne bądź wynika z zawartej umowy z właścicielem, Agencją Nieruchomości Rolnych lub "innego prawnego tytułu, za wyjątkiem przypadku, gdy osoby fizyczne posiadają lokale mieszkalne, które nie stanowią odrębnych nieruchomości".
Co istotne, podatek od nieruchomości obejmuje grunty, budynki lub ich fragmenty oraz konstrukcje inżynieryjne, które nie wchodzą w skład budynków (na przykład tunele bądź mosty). Z opodatkowania są zwolnione lasy lub użytki rolne (o ile nie są wykorzystywane do celów komercyjnych). Zwolnienie dotyczy także między innymi budynków gospodarczych związanych z leśnictwem, rybołówstwem czy rolnictwem, budynków zabytkowych pod warunkiem ich konserwacji czy użytków ekologicznych.
Istotną kwestią związaną z podatkiem od nieruchomości jest to, że jego stawka jest ustalana przez radę gminy. Co ważne – owe stawki nie mogą przekraczać maksymalnych limitów, które określa minister finansów.
Jeśli chodzi o stawki na rok 2025, to prezentują się one następująco:
- 1,19 zł/m² powierzchni użytkowej w przypadku budynków mieszkalnych;
- 1,38 zł/m² w przypadku gruntów, które są związane z działalnością gospodarczą;
- 0,73 zł/m² w przypadku pozostałych gruntów, takich jak np. działki budowlane;
- 34,00 zł/m² w przypadku budynków bądź ich części, które są przeznaczone na działalność gospodarczą (np. biura, magazyny);
- 2% wartości w przypadku budowli, ustalanej zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
W przypadku osób fizycznych, podatek od nieruchomości może być opłacony w czterech ratach. Pierwszą ratę należy uiścić do 15 marca. Druga rata musi być opłacona do 15 maja. Termin spłaty trzeciej raty przypada na 15 września, a czwartej na 15 listopada. Co istotne – jeśli kwota podatku nie przekracza 100 zł, to wówczas płatności nie dzieli się na raty. Osoby prawne płacą podatek od nieruchomości w ratach do 15 dnia każdego miesiąca.
Warto wspomnieć także o terminie składania deklaracji. W tym roku, w przypadku osób prawnych deklaracja musiała zostać złożona do 31 stycznia (lub 31 marca, jeśli powiadomiło się dany organ podatkowy przed 31 stycznia). Z kolei osoby fizyczne muszą złożyć deklarację w ciągu 14 dni od zaistnienia okoliczności podatkowych.