Polacy dziedziczący majątek w USA mogą zostać podwójnie opodatkowani

O tym, czy odziedziczyliśmy spadek w USA, dowiemy się nie wyjeżdżając z Polski. Przykrą niespodzianką może okazać się, że dziedziczony majątek jest podwójnie opodatkowany.

W Polsce osoby z tzw. zerowej grupy podatkowej są zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Warunkiem jest złożenie w okresie 6 miesięcy formularza SD3 i wykazanie przed fiskusem, że otrzymaliśmy spadek o określonej wartości. Dla osób spoza tej grupy podatek może maksymalnie wynieść 20 proc.

Niestety, gorzej wygląda opodatkowanie spadku w Stanach Zjednoczonych, tam żadne prawo nie przewiduje zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

- Taki podatek może wynosić od 20 do ponad 30 proc. wartości odziedziczonej masy spadkowej, a więc finalnie to opodatkowanie może wynieść grubo powyżej 50 proc. - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Baran z kancelarii Baran&Pluta.

Reklama

W USA obowiązuje kilka trybów postępowania spadkowego. To postępowanie bezpośrednie - przez testament. Inny tryb, to postępowanie sądowe. Kolejny - prowadzony jest poprzez trust, to formuła prawna nie znana w polskich przepisach prawa, natomiast jest popularna w USA.

Osoba, która zarządza trustem ma za zadanie spieniężyć cały majątek, aby rozliczyć wszystkie podatki i zobowiązania finansowe.

W postępowaniach spadkowych w USA bardzo ważne jest uzyskanie numeru ET, który można kojarzyć z NIP obowiązującym w Polsce.

- Jest to skomplikowana procedura, która może trwać nawet rok, a do USA trzeba wysłać oryginał własnego paszportu - wyjaśnia mec. Grzegorz Baran.

marketnews24.pl
Dowiedz się więcej na temat: dziedziczenie | podatek od spadków i darowizn
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »