Polski Ład i podatki. Kto zyska, a kto zapłaci więcej

O 137 zł więcej co miesiąc od stycznia 2022 r. otrzyma pracownik z minimalnym wynagrodzeniem (2061 zł netto/2800 zł brutto) po zmianach zapowiedzianych w programie koalicji rządowej "Polski Ład". Stratni będą zarabiający na etacie powyżej 10 tys. zł brutto oraz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Jeśli ktoś dziś na etacie otrzymuje co miesiąc 5000 zł brutto, czyli 3660 zł netto, to co miesiąc wpływ na jego konto zwiększy się o ok. 47 zł.

W przypadku średniego wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2020 r., czyli 5681 zł brutto, do kieszeni pracownika trafi o... 1 zł więcej niż teraz, czyli 4095 zł.

W sobotę przedstawiciele PiS i koalicjantów zapowiedzieli wprowadzenie programu, który przewiduje m.in. zwiększenie kwoty wolnej do 30 tys. zł, przesunięcie II progu podatkowego w PIT (32 proc.) z 85 tys. zł na 120 tys. zł oraz koniec odliczania od podatku składki zdrowotnej (9 proc., odliczane teraz 7,75 proc.).

Reklama

Według tych deklaracji, dla zarabiających 6-10 tys. zł brutto wprowadzona zostanie specjalna ulga w PIT, by nie byli stratni na zaproponowanych zmianach.

Mniej na kontach zobaczą co miesiąc jednak ci, którzy zarabiają powyżej 10 tys. zł brutto. Osoba z wynagrodzeniem 12 tys. zł brutto co miesiąc otrzyma 21 zł mniej. Im wyższa płaca, tym i straty będą większe.

Poniżej szacunki ekspertów Grant Thornton (spodziewany szacunkowy wpływ Polskiego Ładu na wynagrodzenia osób zatrudnionych na umowę o pracę):

Kalkulacje oparte między innymi o następujące informacje i założenia:

1) Podwyższenie kwoty wolnej do 30 000 zł rocznie dla każdego podatnika
2) Wzrost progu dochodu, powyżej którego stosowana jest podwyższona 32-proc. stawka podatkowa
3) Zniesienie prawa do odliczenia składki zdrowotnej od podatku
4) Brak innych zmian m.in. w zakresie składek ZUS, wysokości składki zdrowotnej, chorobowej
5) Brak symulacji dla osób zarabiających w przedziale 6-12 tys. zł brutto --> zapowiedź wprowadzenia specjalnej, niesprecyzowanej dotychczas, ulgi mającej prowadzić w efekcie do niewielkich zmian.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Samozatrudnieni: Wyższa składka zdrowotna

Jeszcze większe zmiany dotkną przedsiębiorców działających jako jednoosobowa działalność gospodarcza. W ich przypadku skończy się płacenie składki zdrowotnej w formie ryczałtu (dziś 381 zł z możliwością odliczenia ), a 9-proc. składka ma być powiązana z dochodem.

Poniżej szacunki Grant Thornton (spodziewany szacunkowy wpływ Polskiego Ładu na wynagrodzenia tzw. osób samozatrudnionych - działalność gospodarcza):

Kalkulacje oparte między innymi o następujące informacje i założenia:

1) Podwyższenie kwoty wolnej do 30 000 zł rocznie dla każdego podatnika, w tym korzystającego z podatku liniowego 19 proc. (teraz brak kwoty wolnej)
2) Utrzymanie stawki liniowej 19 proc.
3) Zmiana sposobu naliczania składki zdrowotnej ze składki ryczałtowej na zależnej od dochodu analogicznie jak przy umowie o prace (9 proc. dochodu)
4) Zniesienie prawa do odliczenia składki zdrowotnej od podatku
5) Brak innych zmian m.in. w zakresie składek ZUS.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polski Ład
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »