Reklama

Polski Ład uderzy w dochody samorządów!

Ministerstwo Finansów planuje, że zmiany podatkowe zawarte w programie Polskiego Ładu wejdą w życie od 2022 r. - zapowiedział w trakcie konferencji prasowej wiceminister finansów Jan Sarnowski. Skutkiem tych rozwiązań będzie poszerzenia bazy podatkowej, która w naturalny sposób zwiększy również zasobność polskiego budżetu. Proponowane zmiany podatkowe uderzą jednak w dochody samorządu terytorialnego.

"Proces legislacyjny tych projektów został zaplanowany w taki sposób, by teraz powoli zamykać etap koncepcyjny (...). Teraz MF zajmie się przelaniem pewnych założeń, słupów milowych określonych na poziomie politycznym na język przepisów. Chcemy zakończyć tę pracę w perspektywie końca czerwca, by proces legislacyjny na poziomie rządowym rozpoczął się w lipcu, by wczesną jesienią projekty mogły trafić do parlamentu.

Zależy nam na tym, by przepisy zostały przeprocedowane przez Sejm i podpisane przez prezydenta do końca listopada tego roku, by weszły w życie od pierwszego stycznia i by pierwszym rokiem rozliczeń na nowych zasadach był 2022 r." - powiedział.

Reklama

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego główne założenia to m.in. zmiany podatkowe, w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł. z 85,5 tys. zł, zmiany w składce zdrowotnej - przejście do modelu składki liniowej, niezależnej od formy aktywności oraz likwidacja możliwości odpisania składki od PIT.

Sarnowski poinformował, że wyższa kwota wolna obejmować będzie wszystkich podatników, a wszystkie obowiązujące do tej pory ulgi podatkowe pozostaną niezmienione. Według Sarnowskiego rozwiązania Polskiego Ładu poszerzą bazę podatkową, a jego koszty szybko się zwrócą.

 "Wprowadzone zmiany będą kosztować budżet państwa 5-7 mld zł. Jest to wydatek, który nie będzie pokryty zmianą obciążenia osób najlepiej zarabiających. (...) Celem polskiego ładu jest stworzenie w Polsce przyjaznych warunków do rozwoju biznesu, stąd kilkanaście ulg dla firm, które będą wprowadzone w jego efekcie.

Skutkiem tych rozwiązań będzie poszerzenia bazy podatkowej, która w naturalny sposób zwiększy również zasobność polskiego budżetu. Dla nas jest to inwestycja w przyszłość Polski, która dość szybko się zwróci" - powiedział Sarnowski.

Samorządy

Skutkiem zmian podatkowych będzie spadek dochodów z PIT o ok 20-22 mld zł, z czego na jednostki samorządu terytorialnego przypadnie około połowa tej kwoty - powiedział w poniedziałek na konferencji dyrektor departamentu polityki makroekonomicznej w Ministerstwie Finansów Marek Skawiński.

Przedstawiciele MF zaprezentowali w poniedziałek dokładny podział kosztów.

"Takie skutki finansowe dotyczą całego systemu finansów publicznych. Szacujemy, że wpływy Narodowego Funduszu Zdrowia wzrosną o kilkanaście miliardów złotych. Dochody z PIT spadną jednocześnie o 20-22 mld zł, z czego na jednostki samorządu terytorialnego przypadnie około połowa tej kwoty" - w poniedziałek na konferencji Marek Skawiński, dyrektor departamentu polityki makroekonomicznej w Ministerstwie Finansów.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski przypomniał w poniedziałek, że ten ubytek samorządów we wpływach w PIT ma zostać zrekompensowany przez specjalną subwencję inwestycyjną, której premier Mateusz Morawiecki mówił podczas sobotniej prezentacji Polskiego Ładu.

- Zasady wyliczenia tej subwencji będą zapisane w postaci algorytmu w ustawie, co pozwoli na obiektywne wyliczenie wysokości środków, potrzebnych na uzupełnienie ubytku dochodów samorządów - powiedział w poniedziałek Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

Dodał, że szacunki mówiące o ubytku dochodów z wpływów z PIT nie obejmują pozytywnych efektów wprowadzenia Polskiego Ładu na wpływy z podatku dochodowego.

- Pozytywne efekty Polskiego Ładu i zmian w podatkach będą napędzać koniunkturę gospodarczą i będą pozytywnie wpływać na budżety samorządowe - powiedział w poniedziałek Czernicki.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: Polski Ład | zmiany w podatkach | samorządy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »