Powszechny system e-Faktur z opóźnieniem. MF pracuje nad nowelizacją

Fundamentalna zmiana w obrocie gospodarczym, czyli wprowadzenie powszechnego i obowiązkowego systemu elektronicznego fakturowania wciąż się opóźnia. Obecnie dostępny system e-Faktur jest dobrowolny, ale wciąż obowiązujące przepisy stanowią, że już od stycznia przyszłego roku miał objąć kolejne grupy podatników. Tymczasem wiadomo, że wprowadzenie systemu opóźni się, a resort finansów pracuje nad odpowiednią nowelizacją przepisów o KSeF (Krajowy System e-Faktur).

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją ustawy, dotyczącej Krajowego Systemu e-Faktur - wynika z informacji opublikowanej na stronach Kancelarii Premiera.

"Projekt ustawy obejmujący zmiany w zakresie obowiązkowego e-fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur jest efektem przeprowadzonych przez Ministerstwo Finansów spotkań konsultacyjnych KSeF, a także konsultacji podatkowych projektu rozwiązań prawnych dotyczących zmian w zakresie obowiązkowego e-fakturowania w KSeF. Uwzględnia zgłaszane podczas spotkań propozycje oraz liczne uwagi, które wpłynęły w wyniku przeprowadzonych konsultacji podatkowych, w tym potrzebę uproszczenia otoczenia prawnego w zakresie wdrożenia KSeF" - takie tłumaczenie można przeczytać w informacji, która znalazła się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Reklama

KSeF jest w tej chwili dobrowolny. Stanie się obowiązkowy później niż planowano

Krajowy System e-Faktur, który służy do wystawiania, przekazywania oraz przechowywania faktur obecnie jest dobrowolny. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, miał wejść w życie jako system obowiązkowy dla części przedsiębiorców od 1 lipca 2024 r. (dla pozostałych - od 1 stycznia 2025 r.). Jednak minister finansów Andrzej Domański podjął decyzję o przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF na 2026 r.

Na stronach Kancelarii Premiera napisano, że nowe przepisy będą uwzględniać wprowadzenie obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników (dla podatników czynnych i podatników zwolnionych z VAT), "z uwzględnieniem etapowania"- od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł oraz od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

Nowe terminy wprowadzania KSeF

W projekcie ma znaleźć się także odroczenie o dodatkowe pół roku (do 31 lipca 2026 r.) wprowadzenia terminu wymogu podania numeru KSeF w płatnościach za e-faktury (także za te faktury, za które płatność jest dokonywana w mechanizmie podzielonej płatności). Utrzymane zostanie także dodatkowe odroczenie w odniesieniu do faktur wystawianych z kas rejestrujących oraz w zakresie kar za nieprzestrzeganie obowiązków KSeF.

W projekcie ma zostać zawarta możliwość stosowania tzw. trybu offline do końca 2026 r. przez wszystkich podatników. Z kolei do 30 września 2026 r. podatnicy, których skala i wartość wystawianych faktur jest niewielka, będą mieli możliwość wystawiania faktur w dotychczasowej formie. W projekcie ma zostać także zawarta możliwość wystawiania faktur konsumenckich w KSeF.

Projekt ma także zawierać rozwiązania prawne, które będą odpowiadać "celowi tzw. wyrównania środowisk KSeF, tj. wprowadzenie pełnych funkcjonalności technicznych systemu obowiązkowego przed datą wejścia w życie rozwiązań nakładających na podatników obowiązek wystawiania faktur w KSeF".

"W projekcie proponuje się również zmiany doprecyzowujące w zakresie możliwości korzystania przez organy KAS z danych w KSeF w toku prowadzonych przez nie spraw" - czytamy na stronach kancelarii premiera. Projekt ma trafić pod obrady Rady Ministrów jeszcze w tym kwartale br.

Czym jest KSeF?

Najprościej rzecz ujmując, KSeF umożliwia wystawianie i udostępnianie tzw. faktur ustrukturyzowanych. W początkowym okresie faktury ustrukturyzowane funkcjonują w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Faktura ustrukturyzowana przyjmuje jednolity format na platformie ePUAP.

Dodajmy, że choć termin wdrożenia KSeF opóźnia się, nie jest przewidywana i dopuszczana ewentualna rezygnacja z powszechnego i obowiązkowego fakturowania w systemie KSeF.

***

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »