Pracodawcy RP o Krajowym Programie Reform
Projekt nie odpowiada obecnym realiom gospodarczym i geopolitycznym, alarmują Pracodawcy RP po przeprowadzeniu analizy projektu Krajowego Programu Reform (KPR), zgłaszając do Ministerstwa Rozwoju i Technologii szereg uwag i postulatów.
Projekt w niewystarczający sposób uwzględnia także niezbędne do przeprowadzenia zmiany w zakresie Krajowego Planu Odbudowy. Tym samym pozostaje ryzyko nieuwolnienia środków pomocy przez Komisję Europejską.
Ze względu na spadek poziomu inwestycji niezbędne jest wprowadzenie skutecznych instrumentów proinwestycyjnych w celu pobudzenia gospodarki. Przedsiębiorcy działający na terenie Polski, z uwagi na brak pewności prawa oraz nadzwyczajną sytuację geopolityczną, wynikającą ze zbrojnej agresji na Ukrainę, wstrzymują swoje decyzje inwestycyjne.
Jeżeli ustawodawca nie zagwarantuje inwestorom dogodnych warunków do lokowania kapitału w Polsce, to znaczna część inwestycji zostanie przeniesiona do innych krajów - m.in. do krajów Europy Zachodniej, gdzie rzeczywistość gospodarcza jest postrzegana jako stabilniejsza, a klimat inwestycyjny jest bardziej przyjazny.
W ocenie Pracodawców RP niezbędna jest pilna rewizja zapisów projektu i przekazanie uaktualnionego dokumentu do ponownych konsultacji. Przemawia za tym również fakt, że projekt KPR został oparty m.in. na rozwiązaniach wprowadzonych na gruncie tzw. Polskiego Ładu, którego rozwiązania są obecnie w toku prac legislacyjnych i planowana jest jego gruntowna przebudowa, czego projekt KPR nie uwzględnia. Rzetelne odniesienie się do zakładanych reform, ze względu na nieaktualność i niepełność projektu, jest więc znacząco utrudnione.
- Inwestycje w technologie wodorowe, wytwarzanie, magazynowanie i transport wodoru - realne rozpoczęcie transformacji w celu stworzenia w Polsce gospodarki wodorowej oraz wzrost wykorzystania odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru.
- Zazielenienie gospodarki. Zrównoważony transport. Czysta energia - niezależność energetyczna - uniezależnienie się od surowców energetycznych z Rosji powinno być rozpatrywane w kategoriach Polskiej Racji Stanu.
- Optymalizacja infrastruktury służb państwowych - ucyfrowienie systemu wczesnego ostrzegania i alarmowania, wyposażenie służb publicznych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w niezależną mobilną infrastrukturę, zapewnienie niezawodnego zdalnego dostępu funkcjonariuszom Policji do baz danych.
- Wzrost wykorzystania transportu przyjaznego dla środowiska - wprowadzenie uregulowań koniecznych do wdrażania nisko- i zeroemisyjnych rozwiązań w transporcie publicznym, określenia wymogów i priorytetów w tym zakresie wobec taboru wykorzystywanego w przewozach użyteczności publicznej.
- Zwiększenie efektywności, dostępności i jakości świadczeń opieki zdrowotnej.
- Poprawę i zwiększenie dostępu do opieki, innowacyjności i e-zdrowia.
- Przyspieszenie procesów transformacji cyfrowej ochrony zdrowia poprzez dalszy rozwój usług cyfrowych w tym obszarze.
- Stworzenie odpowiednich warunków dla zwiększenia liczebności kadry medycznej.
- Podniesienie efektywności i jakości systemu ochrony zdrowia poprzez wsparcie polskiego potencjału badawczo-rozwojowego w dziedzinie nauk medycznych i nauk
o zdrowiu.
Pracodawcy RP apelują o przeanalizowanie przedstawionych propozycji. Organizacja deklaruje gotowość do udziału w konsultacji tych zagadnień oraz pomoc w przygotowaniu konkretnych rozwiązań legislacyjnych.
Na Stałym Komitecie Rady Ministrów musimy rozstrzygnąć kilka rozbieżności, wątpliwości pomiędzy resortami w sprawie projektu zmian podatkowych, które mają wejść w życie od 1 lipca tego roku - poinformował w piątek wiceminister finansów Artur Soboń.
"Dużo zależy od dnia dzisiejszego, czyli od obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów, gdzie musimy kilka rozbieżności, wątpliwości pomiędzy resortami rozstrzygnąć. Mam nadzieję, że tak się dzisiaj stanie. Wtedy ten projekt trafiłby na najbliższą Radę Ministrów i w ostatnim tygodniu kwietnia mamy posiedzenie Sejmu, więc pewnie 27 kwietnia trafiłyby pod obrady parlamentu" - powiedział Soboń w piątek w Programie I Polskiego Radia.
Wiceminister dodał, że "najbliższe czytanie byłoby zapewne podczas pierwszego dnia (...) najbliższego posiedzenia Sejmu".
Rząd przedstawił propozycje zmian podatkowych 24 marca. Zmiany te miałyby obowiązywać w rozliczeniu rocznym za cały rok podatkowy 2022 i w latach kolejnych, ale w zaliczkach - już od 1 lipca tego roku.
Podczas wczorajszej konferencji prasowej Soboń podsumował konsultacje społeczne projektu zmian w podatkach. Mówił wtedy, że jego zdaniem najważniejsza zmiana, która była niejednokrotnie podnoszona w debacie publicznej, dotyczy możliwości ponownego wyboru sposobu rozliczania przez przedsiębiorców. Soboń zapowiedział, że w projekcie zmian pojawi się propozycja ponownego wyboru sposobu opodatkowania w roku 2022 r. dla przedsiębiorców na ryczałcie i podatku liniowym.
Zgodnie z zaproponowanymi przez resort finansów rozwiązaniami, od 1 lipca tego roku ma zostać obniżona dolna stawka PIT z 17 proc. do 12 proc., zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania. W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022).