Raje podatkowe na nowych zasadach

W wyniku presji międzynarodowej wywieranej po szczycie G20 m.in. Andora i Liechtenstein zapowiedziały uelastycznienie przepisów dotyczących ochrony tajemnicy bankowej.

Opublikowana ostatnio przez OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) lista państw, które nie zobowiązały się do współpracy w usprawnianiu wymiany informacji podatkowej, spowodowała, że wymienione na tej liście Kostaryka, Malezja, Filipiny i Urugwaj opracowują reformę, której celem ma być wprowadzenie międzynarodowych standardów dotyczących transparentności.

To nie koniec zmian. Europejskie księstwa Andora i Liechtenstein, które znajdują się na polskiej liście państw stosujących szkodliwą konkurencję, zobowiązały się do uelastycznienia przepisów dotyczących ochrony tajemnicy bankowej, ulegając tym samym międzynarodowej presji wywieranej na raje podatkowe.

Reklama

Zdaniem ekspertów to naturalne zmiany, które mogą spowodować, że działalność w tzw. rajach podatkowych będzie trudniejsza i droższa. Raje nie znikną jednak z mapy świata.

Trudno powiedzieć, co dokładnie może oznaczać zapowiedziane przez rządy Andory oraz Liechtensteinu uelastycznienie ich przepisów.

- Prawdopodobnie chodzi o dostosowanie ustawodawstwa (w tym konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania) do opracowanych przez OECD międzynarodowych standardów współpracy w zakresie podatków, które regulują zasady wymiany informacji podatkowych między państwami - komentuje Rafał Chmielewski, prawnik, specjalista w zakresie międzynarodowego prawa podatkowego.

W wyniku presji międzynarodowej wywieranej po szczycie G20 m.in. Andora i Liechtenstein zapowiedziały uelastycznienie przepisów dotyczących ochrony tajemnicy bankowej. Według Weroniki Missali, starszego konsultanta w PricewaterhouseCoopers, wpływ zapowiadanego uelastycznienia na możliwości planowania podatkowego zależy przede wszystkim od jego zakresu. Nie wydaje się jednak, aby był na tyle znaczący, by doprowadzić do zmiany stanu obecnego.

Ewa Matyszewska, "Gazeta Prawna"

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: Andora | Liechtenstein | G20 | raj podatkowy | OECD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »