Reklama

Rozliczasz kwartalnie VAT. Do 25 stycznia 2021 r. złóż JPK_VAT w zakresie ewidencji i deklaracji

Od 1 października 2020 r. wszyscy podatnicy VAT składają jeden plik JPK_VAT z deklaracją. Do 25 stycznia br. podatnicy rozliczający się kwartalnie po raz pierwszy, obok części ewidencyjnej, złożą także część deklaracyjną JPK_V7K. Ministerstwo Finansów udostępniło przedsiębiorcom bezpłatne narzędzia, które pomagają w wypełnianiu obowiązków dotyczących JPK_VAT.

Od 1 października 2020 r. obowiązuje nowy JPK_VAT z deklaracją. Jeden plik zastąpił składane wcześniej oddzielnie deklaracje VAT-7 lub VAT7K z załącznikami i informację JPK_VAT.  Nowy sposób raportowania ograniczył konieczność składania przez podatników analogicznych informacji do urzędów skarbowych.

W rozliczeniu za październik i listopad 2020 r. z obowiązku złożenia JPK_VAT łącznie z deklaracją w nowej formule wywiązało się ponad 98 proc. podatników.

 JPK_VAT z deklaracją składa się z dwóch części: ewidencyjnej i deklaracyjnej, wysyłanych łącznie w postaci jednego pliku. Jest on składany wyłącznie w wersji elektronicznej. Nowy JPK_VAT ma dwa warianty: dla podatników rozliczających się miesięcznie - JPK_V7M oraz rozliczających się kwartalnie - JPK_V7K. 

Wysłanie nowego JPK_VAT w rozliczeniu kwartalnym 

Reklama

Podatnicy, którzy rozliczają się kwartalnie, wypełniali dotychczas tylko część ewidencyjną za pierwsze dwa miesiące IV kwartału 2020 r. Do 25 stycznia br. wypełnią część ewidencyjną za trzeci miesiąc kwartału i część deklaracyjną JPK_V7K za cały kwartał (październik, listopad i grudzień 2020r.).

 Plik można podpisać podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi. Po złożeniu JPK_VAT z deklaracją, podatnik może pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Pliki można składać wyłącznie przez nową bramkę REST API, udostępnioną pod adresem: https://e-dokumenty.mf.gov.pl/

Bezpłatne narzędzia


 Ministerstwo Finansów udostępniło przedsiębiorcom bezpłatne narzędzia, które pomagają przygotowywać, podpisywać i wysyłać plik JPK_VAT z deklaracją. Udostępniona została nowa wersja aplikacji e-mikrofirma i formularz uproszczony, które służą do samodzielnego wypełnienia i wysłania plików. JPK_VAT można też wysłać za pomocą udostępnionej aplikacji Klient JPK_WEB. Wszystkie te narzędzia dostępne są na stronie podatki.gov.pl/jpk-vat-z-deklaracja w zakładce: bezpłatne narzędzia.

 Gdzie znaleźć informacje o nowym JPK_VAT z deklaracją


Informacje, materiały pomocnicze i najczęściej zadawane pytania można znaleźć na dedykowanej zakładce na stronie podatki.gov.pl/jpk-vat-z-deklaracja.

Szczegółowych informacji w zakresie nowego JPK_VAT udziela również infolinia Krajowej Informacji Skarbowej:

22 330 03 30 (z telefonów komórkowych),

801 055 055 (z telefonów stacjonarnych),

+48 22 330 03 30 (z zagranicy), od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.

Pomoc w sprawach technicznych można uzyskać pisząc na dedykowany adres pomocy informatycznej: jpk.helpdesk@mf.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat: VAT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »