Rząd zrealizował swoje plany w 4 proc., co dalej z uszczelnianiem podatków?

Rząd z uszczelnienia podatków zebrał w 2019 r. tylko 300 mln zł z zakładanych 7,5 mld zł. Plany zmniejszenia luki VAT zostały wykonane zaledwie w 4 proc. Teraz będą sprawdzane nasze transakcje w sklepach i sposób płacenia za drobne usługi budowlane?

Efekty uszczelniania VAT w 2019 r. są znikome w porównaniu do zaplanowanych wpływów do budżetu państwa. Luka VAT pozostała na poziomie zbliżonym do 2018 r.

To kolejny powód do powątpiewania, czy realne jest wykonanie budżetu państwa w 2020 r. bez deficytu, jeżeli w trakcie roku nie dojdzie do ograniczenia wydatków, wśród których tak ważne są różne transfery socjalne.

- W ostatnich latach Ministerstwo Finansów wprowadziło szereg rozwiązań, które doprowadziły do uszczelnienia systemu podatkowego i mafie VAT-owskie, których biznesem było wyłudzanie pieniędzy, uciekły z Polski - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Sławomir Dudek, główny ekonomista, Pracodawcy RP.

Reklama

- Jednak, jak wskazują moje obliczenia, już w 2019 r. efekty uszczelniania nie były duże, bo z poziomu krajów UE o największej luce podatkowej przesunęliśmy się do europejskiej czołówki państw, w których jest ona najmniejsza.

Proste rezerwy w tym względzie zostały już wyczerpane. Zostały nam do uszczelnienia kwestie podatkowe związane z życiem codziennym. Z rozliczeniami w sklepach czy restauracjach, z rozliczaniem drobnych usług budowlanych realizowanych bez faktury.

- To już jest bardzo trudne, dotyczy bardzo drobnych transakcji przeprowadzanych przez miliony obywateli, a sprawdzanie tego będzie kłopotliwe politycznie - komentuje ekspert z Pracodawcy RP.

marketnews24.pl
Dowiedz się więcej na temat: uszczelnianie vat | podatki | Ministerstwo Finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »