Reklama

Sejm wprowadza akcyzę na płyny do elektronicznych papierosów i wyroby nowatorskie

Sejm uchwalił rządową nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która wprowadza akcyzę na płyny do elektronicznych papierosów i wyroby nowatorskie. M.in. w odpowiedzi na postulaty producentów, do 31 grudnia 2018 r. ma obowiązywać zerowa stawka akcyzy.

Ceny płynów do e-papierosów bez zmian?

Uchwalona we wtorek w nocy przez Sejm nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym wprowadza akcyzę na płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie. W głosowaniu wzięło udział 438 posłów, za nowelizacją opowiedziało się 254 posłów, przeciw było 177, a 7 wstrzymało się od głosu.

Akcyza na płyny do e-papierosów ma wynieść 0,50 zł/ml (500 zł/l), a na wyroby nowatorskie 300 zł/kg (liczona jako 141,29 zł za każdy ich kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia) i zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Reklama

Natomiast przez cały 2018 rok będzie funkcjonować tzw. zerowa stawka podatku. W pierwotnej wersji projektu płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie miały być opodatkowane akcyzą od 1 stycznia 2018 r., a podatek na liquidy proponowano na poziomie 0,70 zł/ml.

Zapisy znowelizowanej ustawy oznaczają, że płyny do e-papierosów oraz wyroby nowatorskie zostaną objęte obowiązkiem banderolowania, potwierdzającym ich legalne pochodzenie oraz dającym lepszą kontrolę państwa nad ich produkcją, przemieszczaniem się i sprzedażą.

Zakładane roczne wpływy do budżetu państwa z tytułu nowego podatku wynoszą 75 mln złotych.

- Jako przedsiębiorcy odpowiedzialnie podchodzący do prowadzonych biznesów, popieramy dalszą regulację rynku e-papierosów. Cieszymy się, że Rząd wysłuchał części zgłaszanych przez nas postulatów i wprowadził zerową stawkę akcyzy do 31 grudnia 2018 r. Jednak ze względu na cenę finalnego produktu na półkach sklepowych, stawka podatku na płyny do elektronicznych papierosów powinna zostać obniżona z 50 gr/ml do 30 gr/ml - mówi Justyna Lipowicz z LIPRO e-Liquid Production.

(Nie)równe traktowanie

Ministerstwo Finansów podaje, że celem projektu ustawy o podatku akcyzowym jest m.in. zagwarantowanie równego traktowania podatkowego przedsiębiorców działających w branży tradycyjnych wyrobów tytoniowych oraz podmiotów z branży papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Producenci wskazują jednak na dużą dysproporcję w wysokości planowanej stawki akcyzy na płyny do elektronicznych papierosów w stosunku do podatku na wyroby nowatorskie. Jak wylicza Stowarzyszenie Obrony Praw Przedsiębiorców, aktualnie podatek na liquidy jest ponad dwa razy wyższy od stawki na wyroby nowatorskie:

- buteleczka płynu do e-papierosa (10 ml) - 5 zł akcyzy,

- opakowanie wyrobów nowatorskich (20 sztuk) - 1,91 zł akcyzy.

- Stawka akcyzy na płyny do e-papierosów wynosi 0,50 zł/ml, czyli 500 zł/litr, podczas gdy wprowadzana stawka w tym samym czasie na wyrób nowatorski wynosi niespełna 300 zł/kg. Oznacza to, że podatek na liquid stanowi 30% ceny finalnego produktu, a dla wyrobów nowatorskich, produkowanych przez międzynarodowy koncern, zaledwie 10%.

Tak duża dysproporcja odbywa się niestety kosztem polskich przedsiębiorców - tłumaczy Justyna Lipowicz, przedstawiciel branży polskich producentów liquidów.

Wysokość składanego zabezpieczenia podatkowego, wymagana zapisami znowelizowanej ustawy, będzie wyliczana od wartości podatku. Dlatego zdaniem polskich producentów płynów do e-papierosów, aby zapewnić równy start w nowe przepisy producentom obu kategorii produktów, wysokość stawki akcyzy na liquidy powinna być wyrównana i wynieść 0,30 zł/ml.

Branża e-papierosowa wymienia pozytywne rezultaty takiego rozwiązania, m.in.: dalszy rozwój małych i średnich polskich przedsiębiorców, zahamowanie powstania szarej strefy, co pozwoli na osiągnięcie zakładanych wpływów z akcyzy do budżetu państwa oraz większa akceptacja wzrostu cen przez konsumentów, a co za tym idzie łatwiejszy dostęp do wyrobów obarczonych mniejszym, w stosunku do tradycyjnych papierosów, ryzykiem negatywnego oddziaływania na zdrowie.

LIPRO e-Liquid Production jest jednym z wiodących na polskim rynku producentów liquidów do elektronicznych papierosów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »