Skan certyfikatu rezydencji a podatek u źródła
Skan certyfikatu rezydencji - zdaniem organów podatkowych - nie uprawnia płatnika do zastosowania stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Spółka wypłaca kontrahentom zagranicznym należności, z tytułu których jest zobowiązana pobrać zryczałtowany podatek. W celu zastosowania stawki wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania spółka powinna posiadać certyfikat rezydencji. Czy może to być skan papierowej wersji certyfikatu rezydencji, przesłany spółce mailem w formacie PDF?
Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat niektórych należności na rzecz kontrahentów zagranicznych (m.in. z tytułu należności licencyjnych), są zasadniczo zobowiązane, jako płatnicy, do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od tych wypłat. Podatek ten może być pobierany według stawki przewidzianej w przepisach krajowych lub we właściwej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z ww. umowy albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji. Tak wynika z art. 26 ust. 1 ustawy o PDOP.
![]() |
Certyfikat rezydencji to zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby podatnika (art. 4a pkt 12 ustawy o PDOP). |
Forma certyfikatu rezydencji
W ustawie o PDOP brak jest regulacji, które określałyby, jaką formę powinien mieć certyfikat rezydencji. Jak wyjaśnił Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 24 kwietnia 2018 r., nr 0111-KDIB2-3.4010.44.2018.1.LG:
"(...) nie ma ujednoliconej formy certyfikatów rezydencji. (...) Każde państwo stosuje własny wzór takiego zaświadczenia i ma własne wymogi formalne związane z jego wydaniem. Z punktu widzenia właściwej kwalifikacji dokumentu przedłożonego przez podatnika płatnikowi, który ma stanowić podstawę uwzględnienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, istotne będą zatem pewne (...) składniki tego dokumentu. (...) certyfikat rezydencji to dokument:
- wystawiony przez właściwe dla podatnika organy administracji podatkowej,
- wskazujący dane identyfikujące podatnika, w tym jego nazwę i siedzibę, datę wystawienia oraz ewentualnie okres ważności dokumentu,
- zawierający stwierdzenie, że podatnik podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w państwie jego siedziby.
Certyfikat rezydencji musi potwierdzać fakt rezydencji podatkowej w dacie uzyskania dochodu.
(...) Certyfikatu rezydencji nie może zastąpić inny dowód (np. dokument potwierdzający prowadzenie przez określony podmiot działalności gospodarczej na terytorium danego kraju, a nawet informacja o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej, czy też decyzja podatkowa).
(...) zgodnie z art. 194 § 1 Ordynacji podatkowej, dokumenty urzędowe sporządzone w formie określonej przepisami prawa przez powołane do tego organy władzy publicznej stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.
Dokumentem urzędowym będzie zatem taki certyfikat rezydencji, który został sporządzony w formie przewidzianej przepisami prawa danego państwa przez powołany do tego organ. (...)"
![]() |
Według organów podatkowych, tylko oryginał certyfikatu rezydencji lub jego kopia posiadająca walor dokumentu urzędowego (tj. odpis certyfikatu rezydencji, jeśli jego zgodność z oryginałem została poświadczona w Polsce przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym lub doradcą podatkowym) uprawniają do zastosowania stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobrania podatku zgodnie z taką umową. Zawarte w odpisie dokumentu poświadczenie zgodności z oryginałem ma bowiem charakter dokumentu urzędowego. |
Tak uznał Dyrektor KIS np. w ww. interpretacji indywidualnej z 24 kwietnia 2018 r. oraz w interpretacji indywidualnej z 19 kwietnia 2018 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.117.2018.2.BG.
Inaczej będzie jednak, gdy kopia certyfikatu rezydencji zostanie poświadczona za zgodność z oryginałem przez notariusza w kraju beneficjenta (a nie w Polsce). Wówczas taki dokument nie uprawnia do zastosowania stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobrania podatku zgodnie z taką umową. Tak uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 2 lutego 2018 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.405.2017.1.JC.
Z kolei kopia certyfikatu rezydencji w formie papierowej, potwierdzona za zgodność z oryginałem przez właściwe władze skarbowe kraju beneficjenta, uznawana jest za certyfikat rezydencji dla celów CIT - zob. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z 2 lutego 2018 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.350.2017.1.JC.
Certyfikat rezydencji w formie elektronicznej
Jak wynika z aktualnego stanowiska organów podatkowych, jeśli zgodnie z prawem danego państwa istnieje możliwość uzyskania certyfikatu rezydencji zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej (obie formy są wydawane przez właściwy organ podatkowy danego państwa i mają status równorzędny w świetle prawa tego państwa), to płatnik jest upoważniony do uznania certyfikatu rezydencji w którejkolwiek z tych form. Tak wynika m.in. z przywołanych wyżej interpretacji indywidualnych.
W przypadku certyfikatów rezydencji przesyłanych w formie skanu papierowej wersji certyfikatu organy podatkowe zajmują niestety niekorzystne stanowisko. Uważają one bowiem, że jeżeli dokument nie został wystawiony przez właściwy organ podatkowy danego państwa w formie elektronicznej, to nie może być uznany za certyfikat rezydencji, o którym mowa w przepisach ustawy o PDOP. Takie stanowisko zastało zaprezentowane m.in. w ww. interpretacjach indywidualnych z 24 kwietnia 2018 r. oraz z 19 kwietnia 2018 r.
W świetle tego stanowiska, jeżeli spółka otrzymała od kontrahenta zagranicznego skan certyfikatu rezydencji (przesłany drogą elektroniczną w formacie PDF), to nie może ona zastosować stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 17 z dnia 2018-06-10