Skończą się nadużycia ze zwrotami VAT
Najnowsza nowelizacja ustawy o VAT, której projekt przygotowało Ministerstwo Finansów, wprowadza znaczne uproszczenia w zakresie zwrotu VAT podmiotom zagranicznym. Dzięki zmianom w przepisach unijnych również w polskiej ustawie o VAT od 2010 roku muszą znaleźć się regulacje, które będą wskazywały, że za nieterminowy zwrot podatku należy wypłacić odsetki.
Dziś przepisy nie wspominają nic o odsetkach, a polski fiskus nagminnie przedłuża procedurę zwrotu podatku. Czasem trwa ona nawet do dwóch lat, a powinna sześć miesięcy.
Zdaniem ekspertów dzisiejsza nieterminowość zwrotów VAT podmiotom z UE, które nie wykonują w Polsce czynności opodatkowanych, wynika z braku przepisu o konieczności wypłaty odsetek za przekroczenie tego terminu.
Paweł Jabłonowski, szef Departamentu Podatkowego Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna, podkreśla, że brak tych regulacji nie oznacza, że obowiązku zapłaty odsetek nie ma. Należy mieć tu na uwadze orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zgodnie z którym obowiązek wydania decyzji spoczywa na władzach podatkowych w okresie do sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku. W tym kierunku powinna zmierzać interpretacja przepisów polskiego rozporządzenia, które nie przewiduje zapłaty odsetek w przypadku opóźnień w zwrocie VAT.
- Dyrektywa Rady 2008/9/WE z 12 lutego 2008 r. jest na tyle jasna i bezwarunkowa, że można powoływać się na nią wprost, a zatem powinna być podstawą dla podatników o ubieganie się o zaległe odsetki z tytułu nieterminowego zwrotu - wyjaśnia Paweł Jabłonowski.
Ewa Matyszewska
Zaplanuj wakacje już teraz - tanie bilety lotnicze, promocyjne oferty turystyczne.