Skrócenie terminu do zwrotu VAT z tytułu złożonego wniosku VZM
W dniu 23 kwietnia 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 marca 2010 r. o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2010 r. Nr 56, poz. 338).
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 z późn. zm. - dalej jako "ustawa o VZM"), w sprawie zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z m.in. budową budynku mieszkalnego urząd skarbowy wydaje decyzję, w której określa kwotę przedmiotowego zwrotu.
Decyzję, o której mowa powyżej, urząd skarbowy wydaje w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. W związku z analizowaną nowelizacją ustawy o VZM termin ten uległ skróceniu do 4 miesięcy. W takim przypadku kwota zwrotu będzie podlegać wypłacie w dotychczasowym terminie, czyli w ciągu 25 dni od dnia doręczenia ww. decyzji osobie fizycznej.
Stosownie zaś do przepisu art. 6 ust. 3 ustawy o VZM, jeżeli prawidłowość złożonego przez osobę fizyczną wniosku, o którym mowa w art. 5 ust. 1, nie budzi wątpliwości, urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty wykazanej we wniosku bez wydania decyzji. W dotychczas obowiązującym stanie prawnym kwota zwrotu podlegała wypłaceniu w takiej sytuacji w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Obowiązująca od 23 kwietnia nowela ustawy o VZM skróciła powyższy termin do 4 miesięcy.
Zgodnie z art. 2 ustawy nowelizującej, wprowadzone przez nią zmiany mają zastosowanie do wniosków złożonych po dniu wejścia w życie ustawy (czyli złożonych po 23 kwietnia 2010 r.). Przedmiotową zmianę należy oceniać jak najbardziej pozytywnie.
Skraca ona bowiem w dość znaczący sposób okres, w którym urzędy skarbowe będę rozpatrywały składane przez podatników wnioski VZM, a tym samym i dokonywały stosownych zwrotów. Zmiana ta powinna spowodować wzrost zainteresowania procedurą zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Marcin Parulski
Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie