Świadczenia finansowane ze środków ZFŚS - interpretacja Ministra Finansów

Nasza redakcja konsekwentnie przychylała się do stanowiska, zgodnie z którym czynności wykonywane w ramach ZFŚS nie stanowią przejawu działalności gospodarczej podatnika i powinny być wyłączone z zakresu działania ustawy o VAT.

Nasza redakcja konsekwentnie przychylała się do stanowiska, zgodnie z którym czynności wykonywane w ramach ZFŚS nie stanowią przejawu działalności gospodarczej podatnika i powinny być wyłączone z zakresu działania ustawy o VAT.

Stanowisko to ostatecznie poparł Minister Finansów, który w ogólnej interpretacji z dnia 27 maja 2013 r., nr PT1/033/20/831/KSB/12/RD50859 wypowiedział się w podobny sposób na temat opodatkowania podatkiem VAT świadczeń finansowanych w całości lub w części ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu.

W swoich wyjaśnieniach Minister Finansów podkreślił, iż zakres opodatkowania podatkiem VAT przewidziany w przepisach ustawy o VAT wskazuje, iż warunkiem opodatkowania danej czynności jest wykonanie jej przez podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik.

Reklama

Z przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wynika - zdaniem Ministra Finansów - że zakładowa działalność socjalna dotyczy określonych rodzajów świadczeń pracodawcy na rzecz uprawnionych osób i tylko te świadczenia mogą być finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Minister Finansów podkreślił, iż: "(…) działania pracodawcy polegające wyłącznie na dokonaniu zakupów od osób trzecich, których nabycie w całości następuje ze środków Funduszu (takich jak np. wczasów dla pracowników i emerytów, kolonii i obozów dla dzieci pracowników, karnetów uprawniających do korzystania z basenów, siłowni i innych obiektów sportowych, biletów do kina, teatru, kompleksowych usług polegających na organizowaniu określonej imprezy kulturalnej) w celu udostępnienia ich osobom uprawnionym na zasadach wymienionych w ww. ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych podejmowane są poza sferą prowadzonej przez pracodawcę działalności gospodarczej (poza sferą jego aktywności jako przedsiębiorcy). Tym samym czynności te nie są podejmowane przez pracodawcę w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. W konsekwencji należy stwierdzić, że w tym zakresie pracodawca nie jest podatnikiem tego podatku.

Powyższe odnosi się również do sytuacji, gdy nabyte w ww. sposób świadczenia współfinansuje beneficjent, tj. osoba uprawniona do korzystania z Funduszu, albowiem sam sposób finansowania nie zmienia charakteru rzeczonych świadczeń.

Zatem, gdy pracodawca działa jako administrator Funduszu i dokonuje zakupów towarów i usług, które następnie przekazuje nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie pracownikom albo innym osobom upoważnionym do korzystania z Funduszu, czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (podkreślenie redakcji).

Powyższe wyjaśnienia nie dotyczą czynności pracodawcy podejmowanych przez niego w ramach jego aktywności jako przedsiębiorcy - podatnika VAT, a polegających np. na świadczeniu przez pracodawcę, w związku z organizacją wycieczki na rzecz pracowników, usługi transportowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, finansowanej ze środków Funduszu (w całości lub części). Tego rodzaju czynności są bowiem rozliczane przez pracodawcę (podatnika VAT), zgodnie z zasadami ogólnie obowiązującymi w podatku od towarów i usług."

Wyjaśnienie Ministra Finansów powinno rozwiać wszelkie wątpliwości związane z opodatkowaniem czynności wykonywanych w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zatem przyjąć należy, że czynności te są wyłączone z zakresu działania ustawy o VAT.

Omawiając kwestię działań podejmowanych przez ZFŚS, nie można pominąć zagadnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z tą działalnością.

Z przepisów ustawy o VAT wynika, że prawo do odliczenia VAT naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary bądź usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Na kwotę VAT naliczonego składa się suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT).

Skoro czynności wykonywane w ramach administrowania środkami ZFŚS nie podlegają VAT, to należałoby uznać, iż od poniesionych zakupów związanych z tą działalnością nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

  Reasumując  

Czynności wykonywane w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, świadczone przez pracodawcę, który administruje tym funduszem, wyłączone są z zakresu działania ustawy o VAT. Uznaje się wówczas, że są one podejmowane przez pracodawcę poza sferą jego aktywności jako przedsiębiorcy.


Poradnik VAT Nr 12 z dnia 2013-06-20

GOFIN podpowiada

Dowiedz się więcej na temat: VAT | interpretacja podatkowa | ZFŚS | fiskus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »