Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego nie są opodatkowane

W przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem może wystąpić o wypłatę świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Warto przy tym pamiętać, że wypłata tego rodzaju świadczenia nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie PIT.

Rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, co wynika wprost z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Niekiedy zdarza się jednak, iż były małżonek mimo orzeczonego przez sąd obowiązku alimentacyjnego nie wywiązuje się z tej powinności.

Wypłata świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego w razie bezskuteczności egzekucji alimentów

W takim przypadku, w razie nieskuteczności egzekucji alimentów, opiekun dziecka może złożyć wniosek o wypłatę alimentów z Funduszu Alimentacyjnego.

Reklama
Nieskuteczność egzekucji oznacza egzekucję, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych, jak również brak możliwości wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Należy jednakże pamiętać, że świadczenia te przysługują jedynie osobie uprawnionej do alimentów

od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd,

jeżeli jego egzekucja okazała się bezskuteczna:

* do ukończenia 18. roku życia,

* do ukończenia 25. roku życia, pod warunkiem, że osoba uprawniona uczy się w szkole lub w szkole wyższej;

* bezterminowo w przypadku, gdy osoba uprawniona legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 725,00 zł.

Kwoty wypłacane z Funduszu Alimentacyjnego z zasady wypłacane są w wysokości ustalonych alimentów, jednakże nie więcej niż 500 zł.

Alimenty z Funduszu Alimentacyjnego objęte zwolnieniem

Świadczenia pieniężne wypłacane tytułem obowiązku alimentacyjnego bez wątpienia przyczyniają się do przysporzenia majątkowego beneficjenta, co w konsekwencji oznacza powstanie dochodu określanego w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako przychód z innych źródeł.

Trzeba jednak pamiętać, że od przychodów uzyskiwanych tytułem wypłaty świadczeń pieniężnych z Funduszu Alimentacyjnego nie odprowadza się podatku dochodowego. Zgodnie bowiem

z artykułem 21 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów zostały objęte zwolnieniem przedmiotowym z obowiązku podatkowego.

Elżbieta Węcławik, Dominik Mędrzycki

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: fundusz alimentacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »