TAX FREE: Od 2022 r. obowiązkowy elektroniczny obieg dokumentów i kasa online

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa szykują zmiany dla przedsiębiorców działających w systemie zwrotu VAT podróżnym, tzw. TAX FREE. Od nowego roku papierowe dokumenty i stempel - zastąpi ich elektroniczna wersja. Resort finansów zwraca uwagę, że jest to też kolejny krok w stronę uszczelnienia systemu podatkowego w Polsce.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

- Nie zapominamy o wyrównaniu szans na rynku. Nowy system przyczyni się do uszczelnienia systemu podatkowego w Polsce - mówił podczas spotkania z dziennikarzami minister finansów Tadeusz Kościński. Podkreślił też, że nowe, elektroniczne podejście do systemu TAX FREE to odpowiedź na potrzeby biznesu.

Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, tłumaczyła, że nowy system TAX FREE zacznie działać od 1 stycznia 2022 r. Od nowego roku dokumenty będą automatycznie rejestrowane, wysyłane do systemu, tak samo jak potwierdzenie wywozu towarów i zwrot podatku.

Reklama

- Chcemy, żeby sprzedawcy, którzy pracują w TAX FREE mogli kontynuować działalność bez zakłóceń po wdrożeniu systemu. Dlatego rejestracja do nowego krajowego systemu teleinformatycznego będzie możliwa już od 1 lipca 2021 r. To umożliwi dostosowanie działalności do nowych przepisów - zapowiedziała Rzeczkowska.

Polska będzie kolejnym krajem w UE, który wprowadza własny elektroniczny system TAX FREE. Mają je między innymi Francja, Włochy, Hiszpania, Austria i Estonia.

MF przekonuje, że nowy system to korzyści dla przedsiębiorców (szybki i łatwy dostęp do danych o transakcjach, uzyskanie potwierdzenia wywozu towarów bezpośrednio od urzędu, ułatwienia w rozliczeniach zarówno z podróżnymi, jak i z administracją skarbową, ewidencjonowanie danych w systemie), podróżnych (skrócenie czasu obsługi na granicy, szybszy zwrot zapłaconego VAT przy transakcjach bezgotówkowych), ale też administracji publicznej (uszczelnienie systemu podatkowego i większa transparentność transakcji).

Zmiany w systemie pociągają za sobą również nowe obowiązki. Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy w systemie zwrotu podatku VAT dla podróżnych będą mieli obowiązek wystawania dokumentów w formie elektronicznej. Nowe narzędzie do wystawiania, rejestrowania dokumentów i ewidencjonowania wypłaconych kwot podróżnym udostępni bezpłatnie MF już od 1 lipca 2021 r. w formie e-usługi na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

- Wprowadzony zostaje obowiązek stosowania kas online. Dotyczy to zarówno tych sprzedawców, którzy już sprzedają towary, ale też tych którzy zamierzają dopiero dołączyć do systemu. Jeśli przedsiębiorca nie wprowadzi kasy online, nie zarejestruje się - od 1 stycznia 2022 r. nie będzie mógł sprzedawać podróżnym towarów w ramach systemu zwrotu VAT - mówiła Rzeczkowska.

Co musi zrobić przedsiębiorca? Od 1 lipca 2021 r. będzie mógł się już zarejestrować w systemie PUESC. Po założeniu konta - konieczna będzie jego konfiguracja w zakresie wskazania miejsca sprzedaży, wyboru kasy fiskalnej, wyznaczenia pracowników do obsługi podróżnych w systemie TAX FREE, podanie informacji o współpracy z podmiotami pośredniczącymi.

Zmiany odczują też podróżni. - Dostanie on dokument elektroniczny od sprzedawcy w uzgodnionej z nim formie - na aplikację mobilną lub mail. Jeśli woli - także w formie wydruku. Z takim dokumentem i towarem, który kupuje w Polsce i wywozi poza teren UE, udaje się on na granicę, gdzie uzyska potwierdzenie również w formie elektronicznej. Będzie to równoznaczne z tym, że podróżny może otrzymać zwrot VAT. Sprzedawca, który dokonał transakcji będzie mógł zwrócić pieniądze na konto lub kartę kupującego - tłumaczyła Marta Radomska, kierownik projektu TAX FREE w MF.

Bartosz Bednarz

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podarki | Ministerstwo Finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »