Trzyletni zakaz odliczania VAT

Ograniczenie w odliczaniu VAT od paliwa oraz zwiększenie limitu obrotów uprawniających do korzystania ze zwolnienia z VAT. To są najważniejsze zmiany wynikające z założeń do projektu nowelizacji ustawy o VAT z dnia 7 października 2009 r. opublikowanego przez Ministerstwo Finansów.

Zmianą, która najbardziej zainteresuje podatników użytkujących do działalności gospodarczej samochody z "kratką" będzie wprowadzenie zakazu odliczania VAT od paliwa. Miałby on obowiązywać od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2012 r. i obejmować paliwa do napędu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, z wyjątkiem pojazdów, które co do zasady przeznaczone są do działalności gospodarczej (tj. wymienionych obecnie w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT).

Reklama

Jak wskazało Ministerstwo, ograniczenie to wiąże się z potrzebą wyeliminowania nieprawidłowości, które pojawiły się w ostatnim okresie, poprzez stworzenie możliwości w odliczaniu podatku VAT w związku z zakupem pojazdów samochodowych, których konstrukcja praktycznie nie różni ich od samochodów osobowych. Na wprowadzenie tych ograniczeń Polska otrzymała zgodę Unii Europej­skiej.

Proponowane rozwiązanie wprowadziłoby zatem analogiczne ograniczenia w odliczaniu VAT od paliwa do napędu samochodów z tzw. kratką, jakie obowiązują w przypadku samochodów osobowych.

Kolejna dość istotna zmiana dotyczy limitu obrotów, po przekroczeniu którego podatnik musi rozliczać VAT. W Polsce, zgodnie z przepisami dyrektywy 2006/112/WE, limit rocznego obrotu uprawniający podatników do zwolnienia od VAT wynosi 10.000 euro. Po przeliczeniu na złote jest to kwota 50.000 zł.

Według resortu, Polska w porównaniu do innych państw UE ma jeden z najniższych limitów obrotu uprawniających do korzystania z tego zwolnienia. W związku z tym, że istnieje możliwość podniesienia limitu, Polska wystąpiła do UE o zgodę w tej sprawie. Limit ten miałby być podniesiony z 10.000 euro do 30.000 euro (czyli do kwoty 150.000 zł). Zaproponowano jednak jego stopniowe podwyższanie, tj.: na rok 2010 limit obrotu wyniósłby 20.000 euro, natomiast na rok 2011 limit ten osiągnąłby wartość docelową 30.000 euro.

autor: Małgorzata Smolnik
Gazeta Podatkowa Nr 603 z dnia 2009-10-19

Jak amortyzować składniki majątku firmy?. Wszystko na ten temat w poradniku na GOFIN.pl

Dowiedz się więcej na temat: zakażanie | zakazy | zakazane | paliwa | odliczania | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »