Ulga na powrót do kraju w 2023 r. Będzie można szybciej otrzymać pieniądze

Ulga na powrót do kraju została wprowadzona wraz z nowym prawem podatkowym o nazwie Polski Ład na początku 2022 r. Jednak w połowie ubiegłego roku doszła mała zmiana, która od stycznia umożliwia szybsze otrzymanie pieniędzy.

Nowa ulga wprowadzona wraz z Polskim Ładem przewiduje większą kwotę zwolnioną z opodatkowania dla osób, które dokonają zmiany rezydencji podatkowej z zagranicznej na polską. Potocznie nazywana ulgą na powrót do kraju, w praktyce ma zachęcić do osiedlenia się w Polsce. Kwotą, którą ustawodawca chce to uczynić, jest 85 528 zł zwolnionych z podatku w skali roku, zaś z samej ulgi można skorzystać na przestrzeni kolejnych czterech lat, co daje maksymalny próg w wysokości 342 112 zł.

Ulga na powrót - zmiana od 2023 r.

Nową zmianą w rozliczeniu ulgi jest możliwość pobrania środków przysługujących z niej we wcześniejszym terminie. Aby to zrobić, podatnik musi złożyć u swojego pracodawcy druk PIT-2. Wówczas odpowiednia kwota wyliczona proporcjonalnie do kwoty wolnej od podatku zostanie przelewana na konto pracownika wraz z comiesięczną pensją. 

Reklama

Działanie szybszej wypłaty należności można porównać do innego z zadań formularza PIT-2. Zgodnie z obowiązującym prawem osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie mogą po złożeniu dokumentu otrzymywać w szybszym trybie do 300 zł miesięcznie, z sumy 3600 zł w skali roku, która nie jest opodatkowana, a która w innym wypadku trafiłaby na konto podatnika po rozliczeniu się z fiskusem. 

Ulga na powrót - kogo dotyczy?

Ustawodawca przewidział szereg czynników, które muszą zostać spełnione w celu skorzystania z ulgi. Kwota zwolniona z podatku musi pochodzić z tytułu: stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy, umowy zlecenie lub z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z ulgi można skorzystać w czterech kolejno następujących po sobie latach, licząc od początku roku, w którym podatnik zmienił miejsce zamieszkania lub od następnego roku. Jednocześnie należy pamiętać, że wyższa kwota zwolniona z podatku dotyczy jedynie tych osób, które przeniosły swój adres do Polski po 2022 r. Osoby powracające lub wprowadzające się do kraju przed tą datą są wyłączone z listy beneficjentów.  

Ulga obowiązuje tylko w przypadku obywateli Polski, osób posiadającej Kartę Polaka lub obywatelstwo innego kraju Unii Europejskiej czy państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.  

Ostatnim kluczowym czynnikiem wpływającym na przyznanie ulgi wydaję się być okres, w jakim podatnik nie mógł być mieszkańcem Polski. Ulga na powrót dotyczy bowiem jedynie tych osób, które przez co najmniej ostatnie trzy pełne lata kalendarzowe pracowały i odprowadzały podatki poza terytorium Rzeczpospolitej, nim przeprowadziły się do naszego kraju. 

Alan Bartman

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | ulgi podatkowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »