Ulgi podatkowe w 2023 roku. Co będzie można odliczyć w PIT?

Zbliżający się koniec roku jest dobrym momentem, żeby pomyśleć nad ulgami, które mogą obniżyć kwotę naszego podatku. Poniżej przedstawiamy możliwości, jakie daje polskie prawo w tym zakresie.

  • Na wstępie warto przypomnieć, jak dzielimy ulgi podatkowe, z których można skorzystać przy wypełnianiu deklaracji rocznej PIT. Polskie prawo przewiduje bowiem ulgi odliczane od dochodu, jak i od podatku. 
  • W poniższym zestawieniu przedstawimy kilka przykładów z tej drugiej grupy, czyli spośród ulg podatkowych.  

Jak rozliczyć ulgę na dzieci w 2023 roku

Pierwszym z przykładów jest ulga, z której mogą skorzystać rodzice dzieci małoletnich, a w niektórych przypadkach także rodzice dzieci, które ukończyły już 18. rok życia. Ulga prorodzinna daje możliwość odliczenia od podatku ustawowo ustalonych kwot za każde z posiadanych dzieci.  

Reklama

Rodzice wychowujący jedno dziecko, które nie jest jeszcze pełnoletnie, mogą odliczyć od podatku 1112,04 zł za rok. Przy dwójce dzieci wysokość ulgi wzrasta do 2224,08 zł, przy trzech natomiast mowa już o kwocie 4224,12 zł za rok.  

W przypadku rodzin wychowujących czwórkę dzieci lub więcej prawo przewiduje następujący przelicznik: ulga za dwoje dzieci wynosi po 1112,04 zł, za trzecie jest już to 2000,04, natomiast za czwarte i każde kolejne kwota wzrasta do 2700 zł. W praktyce oznacza to, że łączna roczna ulga dla rodzica bądź rodziny wychowującej pięcioro dzieci wyniesie 9624,12 zł.  

Ulga dla rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem powyżej 18. roku życia obwarowana jest pewnymi wymogami. Pełnoletnie dziecko nie może ukończyć 25. roku życia, musi ono nadal uczęszczać do szkoły, niezależnie czy jest to liceum, szkoła policealna czy studia, a jego dochody z tytułu pracy zarobkowej nie mogą przekroczyć 16 061,28 zł w ciągu roku. Po spełnieniu owych kryteriów rodzic może odliczyć ulgę zgodną z wyżej wymienionymi stawkami. 

Ulga termomodernizacyjna 2023. Co można odliczyć?

Ulga termomodernizacyjna skierowana jest do właścicieli nieruchomości, którzy przeprowadzili termomodernizację budynku. W celu uzyskania ulgi należy skompletować faktury, potwierdzające poniesione wydatki. Ważnym jest, aby data faktury była tożsama z rokiem, w którym chce się skorzystać z ulgi. Koszty poniesione w 2021 r., potwierdzone fakturą z tego samego roku, nie zostaną zwrócone w rozliczeniu podatkowym za rok 2022. 

W ramach ulgi można odliczyć koszty poniesione nie tylko przy modernizacji domu, ale również podczas jego budowy. Prawo przewiduje zwrot za instalację fotowoltaiki wraz z osprzętem, montaż pompy ciepła, wymianę okien, drzwi oraz bram garażowych, przyłączenie do sieci gazowej i ciepłowniczej, instalację ogrzewania elektrycznego, gazowego i olejowego czy ocieplenie i modernizację budynku.  

Skorzystać z ulgi mogą wszyscy właściciele i współwłaściciele domu jednorodzinnego. Jeżeli nieruchomość należy do jednej osoby, przysługuje jej maksymalny zwrot do 53 tys. zł, natomiast jak dom ma kilku właścicieli, każdy z nich może w swojej deklaracji złożyć wniosek o zwrot do wysokości wspomnianej kwoty.  

Kto może rozliczyć ulgę na internet w 2023 roku?

Ulga internetowa przysługuje każdej osobie, która podpisała umowę na dostarczenie internetu z dostawcą lub widnieje na fakturach za internet. Jednak ulga nie jest dostępna cały czas, a można z niej skorzystać jedynie przez dwa następujące po sobie lata.  

W praktyce oznacza to, że jeżeli osoba zadeklarowała skorzystanie z ulgi w 2021 r., aby móc odliczyć te koszty od podatku musi złożyć tę deklarację również w 2022 r. Po skorzystaniu z ulgi nie można ponownie, po upływie kilku lat, złożyć wniosku o przyznanie zwrotu.  

Maksymalna kwota od odliczenia w 2022 r. wynosi 760 zł na osobę. Daje to rekompensatę na poziomie średnio 63,3 zł za miesiąc. 

Ulga dla pracujących seniorów 2023

Ulga dla pracujących seniorów została wprowadzona w 2022 r., więc też jej zastosowanie będzie czymś nowym dla podatników. Z ulgi skorzystać mogą emeryci - mężczyźni po 65. roku życia, kobiety po 60. roku życia - którzy nadal są czynni zawodowo, a którzy zrezygnowali z pobierania emerytury do czasu zakończenia pracy.  

Takie osoby mogą odliczyć od podatku PIT do 85,5 tys. zł. Dotyczy to podatników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę oraz o umowę zlecenie. Wyłączeni z tego grona zostali seniorzy, którzy pracują w oparciu o umowę o dzieło czy świadczenie usług zarządzania, w tym menadżerowie czy członkowie rad nadzorczych spółek.  

Pozostałe ulgi podatkowe

Wśród ulg podatkowych, z których można skorzystać, znajdują się m.in.:  

  • ulga dla młodych; 
  • ulga dla krwiodawców; 
  • ulga na nowe technologie; 
  • ulga odsetkowa;
  • darowizny kościelne, na cele użytku publicznego czy na cele edukacyjne dla szkół; 
  • zwrot nienależnie pobranych świadczeń; 
  • odliczenie składek społecznych; 
  • odliczenie składek zdrowotnych - w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą

Alan Bartman

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ulgi podatkowe | podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »