Reklama

Umowa podatkowa z Tajwanem podpisana

Po dwudziestu latach od rozpoczęcia rozmów, w Tajpej podpisano umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską i Tajwanem. Umowa pobudzić ma wymianę handlową i inwestycję pomiędzy obydwiema stronami.

Reklama

Dzięki umowie obywatele Tajwanu i Polski prowadzący interesy w obydwu krajach będą mogli płacić podatki tylko w jednym z nich. Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński liczy, że umowa pobudzi wymianę gospodarczą Polski i Tajwanu.

"Jak się popatrzy na gospodarkę Tajwanu - jest ona podobna do polskiej. Mieszkają tu 23 miliony osób, w Polsce 38 mln. Jesteśmy partnerami do współpracy. Tajwan leży w sercu Azji. To dobre miejsce wejścia na rynki azjatyckie poprzez Tajwan- powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Tajwan zaliczany jest do tzw. azjatyckich tygrysów.

Tajwańska gospodarka opiera się na branżach wysokich technologii i innowacji. Oczekuje się, że podpisanie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zachęci tajwańskie koncerny do inwestycji w Polsce. Tak stało się m.in. na Węgrzech, gdzie po podpisaniu podobnej umowy nastąpił znaczący wzrost tajwańskich inwestycji.

Od lipca obowiązuje klauzula generalna przeciwko unikaniu opodatkowania. Takie rozwiązanie stosuje się w wielu krajach Unii Europejskiej. Urzędnicy będą sprawdzać korzyści podatkowe, które przekraczają 100 tysięcy złotych.

Państwo ma prawo opodatkować działanie firmy, jeżeli uzna, że jej celem było uniknięcie zapłaty daniny. Firma będzie może zwrócić się do resortu finansów o wydanie tak zwanej opinii zabezpieczającej przed stosowaniem tych przepisów. Jej koszt to 20 tysięcy złotych.

......................

Kontrola skarbowa najskuteczniejsza od lat

Ponad 1,5 mld złotych pozostało w budżecie państwa dzięki tegorocznym działaniom Kontroli Skarbowej. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku (trzy kwartały) kwota ta wyniosła niespełna 870 mln zł.

Wzrost skuteczności Kontroli Skarbowej nie wiąże się ze znaczącym zwiększeniem liczby kontroli. Było ich tylko nieco więcej niż przed rokiem. Inspektorzy za to coraz skuteczniej typują do kontroli i z większą precyzją śledzą nowe kanały funkcjonowania grup przestępczych, które coraz częściej rozbijają.

- Postawiliśmy przed naszymi służbami jasne zadanie, aby działały tam, gdzie w sposób zuchwały próbuje się oszukiwać nasze Państwo, gdzie funkcjonują zorganizowane grupy przestępcze, które wcześniej nie czuły oddechu służb skarbowych na plecach. To zdecydowanie się zmieniło - mówi wiceminister finansów i Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Wiesław Jasiński. - Ważne jest to, co dzięki działaniom służb uda się odzyskać do naszego wspólnego budżetu. A dzięki zaangażowaniu pracowników Kontroli Skarbowej i Wywiadu Skarbowego udaje się coraz więcej - dodaje.

Statystyki obrazują zmiany jakościowe w Kontroli Skarbowej. W porównaniu rok do roku (trzy kwartały) zarówno ustalenia jak też wpłaty będące efektem wydanych decyzji wzrosły o kilkadziesiąt procent. Najbardziej wyraźny trend zauważalny jest w zatrzymaniach wypłat z budżetu nienależnego zwrotu podatku VAT. - Kontrola Skarbowa szybciej identyfikuje próby wyłudzeń podatku, dlatego możemy sprawniej blokować wypłaty VAT, których po prostu być nie powinno - wyjaśnia minister Jasiński.

W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku powstrzymano w ten sposób próby oszustw na kwotę ponad 566 mln zł, podczas gdy w ubiegłym roku zaledwie 130 mln zł (wzrost o ponad 335 procent).

Ministerstwo Finansów

Dowiedz się więcej na temat: tygrysy | Azja | latach | raje podatkowe | Tajwan | azjatyckie tygrysy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »